Krásy Česka po severní hranici ve 47 etapách. Jak projít zemi od západu na východ

Krásy Česka po severní hranici ve 47 etapách. Jak projít zemi od západu na východ
Krajina Smrčin, našeho nejzápadnějšího pohoří, pohledem z vyhlídkové věže hradu Neuberg v obci Podhradí. Smrčiny se rozprostírají převážně na německém území, kde najdeme i její nejvyšší horu Schneeberg. U nás mají Smrčiny charakter pahorkatiny s nejvyšší horou Háj, vysokou 758 metrů.
Autorem projektu Via Czechia je český publicista a fotograf Jan Hocek, který na vyznačení a zmapování Severní stezky pracoval téměř celý rok 2020. Celou trasu rozdělil na 47 denních etap s průměrnou délkou 20 až 25 kilometrů, vždy s možností ubytování pod střechou. Takto se nechal zvěčnit u našeho nejstaršího hraničního kamene Juliusstein z roku 1544, který se nachází nedaleko Vysokého kamene na pomezí Smrčin a Krušných hor.
Jedním z celkem padesáti tisícimetrových vrcholů na Severní stezce je Meluzína. Někteří tuto horu pro její skalnatý vrchol a absenci značených přístupových cest považují za nejdivočejší tisícovku Krušných hor. Za výstup budete odměněni neobvyklým výhledem na masiv Klínovce a potěšit se můžete i pohledem na dřevěnou sochu Meluzíny, která vrchol zdobí od roku 2020.
Foto: Jan Hocek, Via Czechia
Petra Škraňková Petra Škraňková
23. 6. 2022 6:00
Vydejte se v létě napříč Českem. Nejdelší turistická stezka nazvaná Severní sice měří 1058 kilometrů, ale jednotlivé úseky se dají zvládnout po částech, a můžete tak putovat několik dnů v kuse. Stezka zapojená do projektu dálkových tras Via Czechia spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější body země. Podívejte se na její nejzajímavější místa od pohoří Smrčiny až po Moravskoslezské Beskydy.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Protesty v Uzbekistánu si vyžádaly několik obětí na životech, uvedl prezident

Při protestech v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu přišlo o život několik civilistů i příslušníků pořádkových sil. V neděli to oznámil prezident Šavkat Mirzijojev. Protesty tisíců lidí odstartoval návrh ústavního dodatku, který by omezil autonomii této republiky na západě Uzbekistánu, informovala agentura Reuters.

Prezident v sobotu večer oznámil, že země s ohledem na demonstrace od návrhu upustí, ale vyhlásil v autonomní republice na měsíc nouzový stav. Na sociálních sítích kolují neověřená videa se zraněnými či patrně mrtvými demonstranty, a s příslušníky pořádkových sil, jak střílejí. Hojně se sdílí video s ulicí, která je pokrytá červenou kapalinou, kterou někteří komentující označují za krev, jiní za barvu.

"Existují nepotvrzené zprávy o nepřiměřeném použití síly ze strany bezpečnostních složek při protestech v Nukusu z 1. července," napsal na twitteru ředitel organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch pro Evropu a Střední Asii Hugh Williamson.

Zdroj: ČTK
Další zprávy