Jak ve zdraví přežít práci v kanceláři? Cvičte za stolem a nemlsejte u počítače, radí odborníci

Ilustrační foto
Jak se vyvarovat zdravotním následkům sedavé práce? Podle fyzioterapeutky Martiny Karasové stačí dodržovat několik zásad. Jednou z nich je dávat si pozor na správné držení těla. "Měli byste sedět vzpřímeně, s hlavou vzhůru a bradou zasunutou lehce ke krku. Důležitá je pánev, měla by být v první polovině židle, naklopená mírně vpřed.  Nohy mírně od sebe tak, aby se plosky nohou celou plochou dotýkaly země."
"Pokud už u počítače musíte strávit celou pracovní dobu, dělejte si pravidelné pauzy, projděte se nebo zajděte alespoň zalít květiny. Vsedě je nejvíce přetěžovaná horní polovina těla, proto je nutné zaměřit se na odstranění svalových disbalancí, které v této poloze vznikají," radí fyzioterapeutka Karasová.
Kromě pravidelného pohybu doporučuje i občasné protažení jednotlivých tělesných partií, například krku a šíje. "Ve vzpřímeném sedu svěste ramena a paže volně dolů. Skloňte hlavu k rameni a zároveň zatlačte levé rameno směrem dolů k zemi, chvíli vydržte. Vyměňte strany a cvičení několikrát opakujte."
Velmi důležité je si během osmi hodin strávených u počítače umět odpočinout. Jako vhodnou alternativu k sezení na židli doporučuje Karasová použít například dříve velmi populární klekačku nebo míč. "Má to ale i své nevýhody. Míč není stabilní jako židle a u klekačky zase potřebujeme výškově nastavitelný stůl."
Foto: Thinkstock
Petra Jansová Petra Jansová
Aktualizováno 3. 10. 2015 13:00
Jak sedět a jíst v práci tak, abychom se udrželi v co nejlepší psychické a fyzické kondici? Přečtěte si, co radí výživový specialista Petr Havlíček a fyzioterapeutka Martina Karasová.

Fotogalerie – Strava i pohyb jsou nedílnou součástí zdravého životního stylu, a pokud jedna z těchto složek není v souladu s tou druhou, naše tělo a mozek nemohou fungovat tak, jak by měly.

"Diety a různá výživová opatření se v posledních letech staly velmi populární. Existuje široká škála výživových doporučení, od veganství až po Atkinsovu dietu založenou především na pojídání masa," říká výživový specialista Petr Havlíček s tím, že nastal jakýsi informační chaos.

Varuje například před tradiční čínskou medicínou, která se stala v západním světě velmi populární. "Nic proti ní nemám, ale je třeba si uvědomit, že to, co funguje v Číně, se nedá aplikovat na západního člověka s jinými genetickými předpoklady," vysvětluje.

 

Právě se děje

Další zprávy