Vilu továrníka Schichta stát prodal za 16 milionů korun. Roky chátrala a pustla

Vilu továrníka Schichta stát prodal za 16 milionů korun. Roky chátrala a pustla
Univerzita vilu následně nechala hlídat a prováděla drobnou údržbu. Objekt rovněž nabídla k prodeji.
Později ji převzala místní univerzita. Ta luxusní prostory vily využívala až do roku 2005 jakožto vysokoškolské koleje.
V palácové vile žil továrník Heinrich Schicht, syn významného průmyslníka Johanna Schichta (na fotce), který vlastnil podniky na výrobu slavného mýdla s jelenem, v nichž před první světovou válkou pracovaly tisíce lidí. Heinrich po otcově smrti firmu převzal.
Neobarokní palácovou vilu továrníka Heinricha Schichta v Ústí nad Labem stát prodal v aukci za vyvolávací cenu 15,9 milionu korun. Prvorepublikovou Schichtovu vilu postavil architekt Paul Brockardt, který jí vtiskl neobarokní vzhled.
Foto: ČTK
Marek Pros ČTK Marek Pros, ČTK
Aktualizováno 28. 1. 2021 12:32
Velkorysá palácová vila továrníka Heinricha Schichta se dočká rekonstrukce. Dům, který stojí v Ústí na Labem a je v neobarokním stylu, stát prodal v aukci za vyvolávací cenu 15 900 000 korun. Továrníkova rodina objekt se zastavěnou plochu 500 metrů čtverečních využívala do roku 1945. Součástí areálu je také pozemek o ploše 2,5 hektaru a dům správce.

Vilu včetně jejího areálu loni převzal od Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem stát, který ji teď prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových nabídl v aukci. Vyvolávací cena byla 15 900 000 korun. 

"Jsme rádi, že se nám podařilo pro tuto kulturní památku, která připomíná období významného ústeckého továrníka Heinricha Schichta, najít nového majitele a věříme, že pro ni nalezne smysluplné využití," uvedla mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Pro podobně cenou, sousední Hönigovu vilu se žádný zájemce nenašel. 

Podívejte se, jak to v samotné vile vypadá.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy