Šátková výzva. Fotografka svou výstavou podpořila ženy procházející chemoterapií

Šátková výzva. Fotografka svou výstavou podpořila ženy procházející chemoterapií
Martina Houdek: snímky z cyklu Šátková výzva
Martina Houdek: snímky z cyklu Šátková výzva
Martina Houdek: snímky z cyklu Šátková výzva
Kláru a Ivu svedla dohromady těžká nemoc, se kterou se obě musely poprat. Aby pomohly ostatním pacientkám s podobným osudem, prosazují instagramový projekt Šátková výzva. Tomu, aby se projekt dostal do širšího povědomí, pomáhá právě zahájená výstava fotografií Martiny Houdek. K vidění je v Lysé nad Labem.
Foto: Martina Houdek
Foto
24. 1. 2020 10:22
Kláru a Ivu svedla dohromady těžká nemoc, se kterou se obě musely poprat. Aby pomohly ostatním pacientkám s podobným osudem, prosazují instagramový projekt Šátková výzva. Tomu, aby se projekt dostal do širšího povědomí, pomáhá právě zahájená výstava fotografií Martiny Houdek.

Nemoc do života Kláry i Ivy přišla nečekaně, obrátila jim životy naruby a obě donutila přehodnotit své dosavadní priority. Naučila je něco o nich samých i o lidech kolem. Setkaly se s velkou podporou, ale i s předsudky a netaktností. Tak vznikla Šátková výzva, která na Instagramu vyzývá všechny, tedy i zdravé ženy, aby více nosily šátky a sdílely své fotky s hashtagy #satkovavyzva a #satkovavyzvaproonkolozky.

Klára, která sama bojovala o život, ví, jak těžké je snášet škatulkující pohledy plné nepochopení, přehnané lítosti, či dokonce bázně. To vše ji přimělo nastartovat projekt na podporu všech žen s nádorovým onemocněním. I když léčba probíhá dobře, ztráta vlasů často ve vlastních očích představuje ztrátu ženskosti, půvabu a tím i velmi důležitého sebevědomí.

Iva se k výzvě připojila hned, jakmile se o ní dozvěděla, a nadšeně ji šíří dál. Kromě ní se přidaly desítky žen. 

Fotografie Martiny Houdek přibližují myšlenky a nálady obou nemocných žen. Autorka si dala za cíl zachytit jak strach a nejistotu, tak i odhodlání bojovat dál. Chce ukázat i eleganci a krásu, které obě ženy neztratily.

Pro Ivu - dentální hygienistku a Kláru - tanečnici a mistryni České republiky v pole dance, jsou tyto fotografie oceněním za to, co pro ostatní dělají. Pro samotnou autorku pak představují její první prezentaci aranžovanými studiovými fotografiemi. Doposud se profilovala spíše jako fotografka reportážní a dokumentární.

Během vernisáže předala autorka snímků tištěnou fotografii organizaci Amelie, která ji nabídne v dobročinné dražbě. Výtěžek z prodeje půjde na podporu aktivit  této organizace. 

Fotografka Martina Houdek (vpravo) předává snímek určený pro dobročinnou dražbu psycholožce Kristýně Maulenové z organizace Amélie.
Fotografka Martina Houdek (vpravo) předává snímek určený pro dobročinnou dražbu psycholožce Kristýně Maulenové z organizace Amélie. | Foto: Martina Houdek

O autorce snímků

Martina Houdek (* 1990) se věnuje různým fotografickým žánrům, převážně však fotografuje swingové kapely a tanečníky po celém světě. Mimo jiné pracuje i jako grafická designérka, lektorka, tvůrkyně videí a retušérka fotografií pro různá média a jednotlivce. Přes čtyři roky organizuje výstavy v Cafe Prostoru_ a v poslední době také více spolupracuje s Národním památkovým ústavem na dokumentaci architektonických památek a osvětě potřebné digitalizace negativů.

O výstavě

  • Název: Martina Houdek: Šátková výzva
  • Místo: Klub PATRO, Lysá nad Labem, Náměstí B. Hrozného 184/10
  • Trvání výstavy: do 13. března 2020
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy