Šátková výzva. Fotografka svou výstavou podpořila ženy procházející chemoterapií

Foto: Martina Houdek
Foto
24. 1. 2020 10:22
Kláru a Ivu svedla dohromady těžká nemoc, se kterou se obě musely poprat. Aby pomohly ostatním pacientkám s podobným osudem, prosazují instagramový projekt Šátková výzva. Tomu, aby se projekt dostal do širšího povědomí, pomáhá právě zahájená výstava fotografií Martiny Houdek.

Nemoc do života Kláry i Ivy přišla nečekaně, obrátila jim životy naruby a obě donutila přehodnotit své dosavadní priority. Naučila je něco o nich samých i o lidech kolem. Setkaly se s velkou podporou, ale i s předsudky a netaktností. Tak vznikla Šátková výzva, která na Instagramu vyzývá všechny, tedy i zdravé ženy, aby více nosily šátky a sdílely své fotky s hashtagy #satkovavyzva a #satkovavyzvaproonkolozky.

Klára, která sama bojovala o život, ví, jak těžké je snášet škatulkující pohledy plné nepochopení, přehnané lítosti, či dokonce bázně. To vše ji přimělo nastartovat projekt na podporu všech žen s nádorovým onemocněním. I když léčba probíhá dobře, ztráta vlasů často ve vlastních očích představuje ztrátu ženskosti, půvabu a tím i velmi důležitého sebevědomí.

Iva se k výzvě připojila hned, jakmile se o ní dozvěděla, a nadšeně ji šíří dál. Kromě ní se přidaly desítky žen. 

Fotografie Martiny Houdek přibližují myšlenky a nálady obou nemocných žen. Autorka si dala za cíl zachytit jak strach a nejistotu, tak i odhodlání bojovat dál. Chce ukázat i eleganci a krásu, které obě ženy neztratily.

Pro Ivu - dentální hygienistku a Kláru - tanečnici a mistryni České republiky v pole dance, jsou tyto fotografie oceněním za to, co pro ostatní dělají. Pro samotnou autorku pak představují její první prezentaci aranžovanými studiovými fotografiemi. Doposud se profilovala spíše jako fotografka reportážní a dokumentární.

Během vernisáže předala autorka snímků tištěnou fotografii organizaci Amelie, která ji nabídne v dobročinné dražbě. Výtěžek z prodeje půjde na podporu aktivit  této organizace. 

Fotografka Martina Houdek (vpravo) předává snímek určený pro dobročinnou dražbu psycholožce Kristýně Maulenové z organizace Amélie.
Fotografka Martina Houdek (vpravo) předává snímek určený pro dobročinnou dražbu psycholožce Kristýně Maulenové z organizace Amélie. | Foto: Martina Houdek

O autorce snímků

Martina Houdek (* 1990) se věnuje různým fotografickým žánrům, převážně však fotografuje swingové kapely a tanečníky po celém světě. Mimo jiné pracuje i jako grafická designérka, lektorka, tvůrkyně videí a retušérka fotografií pro různá média a jednotlivce. Přes čtyři roky organizuje výstavy v Cafe Prostoru_ a v poslední době také více spolupracuje s Národním památkovým ústavem na dokumentaci architektonických památek a osvětě potřebné digitalizace negativů.

O výstavě

  • Název: Martina Houdek: Šátková výzva
  • Místo: Klub PATRO, Lysá nad Labem, Náměstí B. Hrozného 184/10
  • Trvání výstavy: do 13. března 2020
 

Právě se děje

před 7 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy