Šátková výzva. Fotografka svou výstavou podpořila ženy procházející chemoterapií

Šátková výzva. Fotografka svou výstavou podpořila ženy procházející chemoterapií
Martina Houdek: snímky z cyklu Šátková výzva
Martina Houdek: snímky z cyklu Šátková výzva
Martina Houdek: snímky z cyklu Šátková výzva
Kláru a Ivu svedla dohromady těžká nemoc, se kterou se obě musely poprat. Aby pomohly ostatním pacientkám s podobným osudem, prosazují instagramový projekt Šátková výzva. Tomu, aby se projekt dostal do širšího povědomí, pomáhá právě zahájená výstava fotografií Martiny Houdek. K vidění je v Lysé nad Labem.
Foto: Martina Houdek
Foto
24. 1. 2020 10:22
Kláru a Ivu svedla dohromady těžká nemoc, se kterou se obě musely poprat. Aby pomohly ostatním pacientkám s podobným osudem, prosazují instagramový projekt Šátková výzva. Tomu, aby se projekt dostal do širšího povědomí, pomáhá právě zahájená výstava fotografií Martiny Houdek.

Nemoc do života Kláry i Ivy přišla nečekaně, obrátila jim životy naruby a obě donutila přehodnotit své dosavadní priority. Naučila je něco o nich samých i o lidech kolem. Setkaly se s velkou podporou, ale i s předsudky a netaktností. Tak vznikla Šátková výzva, která na Instagramu vyzývá všechny, tedy i zdravé ženy, aby více nosily šátky a sdílely své fotky s hashtagy #satkovavyzva a #satkovavyzvaproonkolozky.

Klára, která sama bojovala o život, ví, jak těžké je snášet škatulkující pohledy plné nepochopení, přehnané lítosti, či dokonce bázně. To vše ji přimělo nastartovat projekt na podporu všech žen s nádorovým onemocněním. I když léčba probíhá dobře, ztráta vlasů často ve vlastních očích představuje ztrátu ženskosti, půvabu a tím i velmi důležitého sebevědomí.

Iva se k výzvě připojila hned, jakmile se o ní dozvěděla, a nadšeně ji šíří dál. Kromě ní se přidaly desítky žen. 

Fotografie Martiny Houdek přibližují myšlenky a nálady obou nemocných žen. Autorka si dala za cíl zachytit jak strach a nejistotu, tak i odhodlání bojovat dál. Chce ukázat i eleganci a krásu, které obě ženy neztratily.

Pro Ivu - dentální hygienistku a Kláru - tanečnici a mistryni České republiky v pole dance, jsou tyto fotografie oceněním za to, co pro ostatní dělají. Pro samotnou autorku pak představují její první prezentaci aranžovanými studiovými fotografiemi. Doposud se profilovala spíše jako fotografka reportážní a dokumentární.

Během vernisáže předala autorka snímků tištěnou fotografii organizaci Amelie, která ji nabídne v dobročinné dražbě. Výtěžek z prodeje půjde na podporu aktivit  této organizace. 

Fotografka Martina Houdek (vpravo) předává snímek určený pro dobročinnou dražbu psycholožce Kristýně Maulenové z organizace Amélie.
Fotografka Martina Houdek (vpravo) předává snímek určený pro dobročinnou dražbu psycholožce Kristýně Maulenové z organizace Amélie. | Foto: Martina Houdek

O autorce snímků

Martina Houdek (* 1990) se věnuje různým fotografickým žánrům, převážně však fotografuje swingové kapely a tanečníky po celém světě. Mimo jiné pracuje i jako grafická designérka, lektorka, tvůrkyně videí a retušérka fotografií pro různá média a jednotlivce. Přes čtyři roky organizuje výstavy v Cafe Prostoru_ a v poslední době také více spolupracuje s Národním památkovým ústavem na dokumentaci architektonických památek a osvětě potřebné digitalizace negativů.

O výstavě

  • Název: Martina Houdek: Šátková výzva
  • Místo: Klub PATRO, Lysá nad Labem, Náměstí B. Hrozného 184/10
  • Trvání výstavy: do 13. března 2020
 

Právě se děje

před 33 minutami

Pacient, kterému byl podáván Remdesivir, se uzdravuje, brzy bude odpojen od plicní ventilace

Pacient, jemuž byl podáván experimentální lék Remdesivir, je při vědomí a podle ošetřujícího lékaře ve fázi uzdravování, nyní si postupně odvyká na plicní ventilaci. "Dosud ale nevíme, zda Remdesivir byl tím zásadním, co mu pomohlo, tudíž bych se k tomu léku tolik neupínal," uvedl ošetřující lékař pacienta Martin Balík.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy