Foto: Čeští studenti navrhli skvělé soběstačné domy. Šetří vodu a vyrábí si elektřinu

Foto: Čeští studenti navrhli skvělé soběstačné domy. Šetří vodu a vyrábí si elektřinu
Návrh Petrželky počítá také s recyklací šedé a dešťové vody. Celkové náklady na stavbu jsou čtyři miliony korun.
Tohle je návrh Nikoly Puchelové. Stejně jako Petrželka i ona pracovala s dvěma hlavními kritérii - šetřit vodu i energii.
Pohled do interiéru domu Nikoly Puchelové.
Dům Barbory Mažgútové má solární panely i na fasádě domu. Má dvě patra a dřevěnou verandu.
Foto: Český soběstačný dům
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 7. 2019 8:24
Malý pozemek s ještě menší stavební plochou. Tak vypadá stavební parcela v Českém Krumlově, kterou letos pro studenty vybrala organizace České soběstačné domy. Budoucí architekti měli vymyslet, jak na pozemek vměstnat rodinný dům s vlastním zdrojem energie. Porotu oslovil hlavně dům se skleněnou fasádou a malou pořizovací cenou. Podívejte se i na další projekty.
 

Právě se děje

před 11 minutami

Kosovo bude bojkotovat předání Nobelovy ceny Handkemu

Kosovo se rozhodlo bojkotovat slavnostní předání Nobelovy ceny za literaturu Rakušanovi Peteru Handkemu, který je kritizován kvůli prosrbským postojům za války v bývalé Jugoslávii. Ceremoniál se uskuteční příští týden ve Stockholmu a kosovský velvyslanec se nezúčastní "kvůli kontroverznímu Peterovi Handkemu, který je přítelem a stoupencem Miloševičovy politiky", jak informoval kosovský ministr zahraničí. Handke roku 2006 vystoupil na pohřbu bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Toho předtím navštívil ve vězení v Haagu. Kosovo je bývalou jihosrbskou provincií. Právě Miloševičovi je připisována hlavní role při rozdmýchávání nacionalistických vášní v 90. letech minulého století a rozpoutání několika válek v oblasti bývalé Jugoslávie, mimo jiné právě v Kosovu.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy