Foto: Čeští studenti navrhli skvělé soběstačné domy. Šetří vodu a vyrábí si elektřinu

Foto: Čeští studenti navrhli skvělé soběstačné domy. Šetří vodu a vyrábí si elektřinu
Návrh Petrželky počítá také s recyklací šedé a dešťové vody. Celkové náklady na stavbu jsou čtyři miliony korun.
Tohle je návrh Nikoly Puchelové. Stejně jako Petrželka i ona pracovala s dvěma hlavními kritérii - šetřit vodu i energii.
Pohled do interiéru domu Nikoly Puchelové.
Dům Barbory Mažgútové má solární panely i na fasádě domu. Má dvě patra a dřevěnou verandu.
Foto: Český soběstačný dům
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 7. 2019 8:24
Malý pozemek s ještě menší stavební plochou. Tak vypadá stavební parcela v Českém Krumlově, kterou letos pro studenty vybrala organizace České soběstačné domy. Budoucí architekti měli vymyslet, jak na pozemek vměstnat rodinný dům s vlastním zdrojem energie. Porotu oslovil hlavně dům se skleněnou fasádou a malou pořizovací cenou. Podívejte se i na další projekty.
 

Právě se děje

před 14 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy