Foto: Čeští studenti navrhli skvělé soběstačné domy. Šetří vodu a vyrábí si elektřinu

Foto: Čeští studenti navrhli skvělé soběstačné domy. Šetří vodu a vyrábí si elektřinu
Návrh Petrželky počítá také s recyklací šedé a dešťové vody. Celkové náklady na stavbu jsou čtyři miliony korun.
Tohle je návrh Nikoly Puchelové. Stejně jako Petrželka i ona pracovala s dvěma hlavními kritérii - šetřit vodu i energii.
Pohled do interiéru domu Nikoly Puchelové.
Dům Barbory Mažgútové má solární panely i na fasádě domu. Má dvě patra a dřevěnou verandu.
Foto: Český soběstačný dům
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 7. 2019 8:24
Malý pozemek s ještě menší stavební plochou. Tak vypadá stavební parcela v Českém Krumlově, kterou letos pro studenty vybrala organizace České soběstačné domy. Budoucí architekti měli vymyslet, jak na pozemek vměstnat rodinný dům s vlastním zdrojem energie. Porotu oslovil hlavně dům se skleněnou fasádou a malou pořizovací cenou. Podívejte se i na další projekty.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Část dálnice D3 Ševětín-Borek se otevře motoristům, řidiči se po ní projedou už odpoledne

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v úterý zprovozní část dálnice D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,7 kilometru. Řidiči by po ní měli poprvé projet kolem 15:00. Úsek staví firma Eurovia CS, náklady jsou zatím 1,27 miliardy Kč bez DPH, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Otevření se zúčastní i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Část Ševětín-Borek chtěl stát původně dokončit v březnu 2020. "Stavba není hotová, ale podle norem a zákonů unese bezpečný provoz, proto nebudeme čekat (se zprovozněním) na dokončení. Máme řidiče rádi, jakmile to jde, stavby zprovozňujeme," uvedl Rýdl.

Na úseku, který se staví od března 2017, vyvlastnil stát asi deset pozemků. V září tam silničáři zprovoznili 50 metrů dlouhou část, jejíž dostavbu blokovala žaloba majitele pozemku proti vyvlastnění, kterou soud zamítl v květnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy