Čech prodal cestovku a koupil vlak. Jako první na světě bude mít ve vagonech i saunu

Čech prodal cestovku a koupil vlak. Jako první na světě bude mít ve vagonech i saunu
"Na podzim jsme začali přestavovat dva vagony. Jeden bude pro pořádání koncertů, ve druhém chceme zřídit saunu," vysvětluje organizátor výletů s tím, že zatím financuje přestavbu ze svého, na Donio.cz ale vyhlásil veřejnou sbírku a těm, kteří by ho chtěli v činnosti podpořit, nabízí za příspěvek například jízdu lokomotivou, pronájem celého vlaku i sauny.
"V Česku jsou sice elektronické aukce, ale de facto tu neexistuje jednotný trh. Prodej vagonu, který je vyřazený, trvá klidně rok. Pochopitelně že když vagon seženete u soukromníka, je celá záležitost daleko jednodušší," vysvětluje dopravce.
Oprava jednoho vagonu stojí podle Fikáčka asi 250 tisíc korun. Na přestavbě pracují hlavně dobrovolníci, do této doby na ní strávili 2700 hodin čistého času. "Je to první pojízdná sauna svého druhu na světě, neměli jsme tedy kde brát inspiraci. S opravami nám pomáhá spoustu odborníků, například zaměstnanci ČD Carga z depa v Ústí, nebo pan Šatava z Veselí, který momentálně opravuje i parní lokomotivu."
Sauna už je téměř hotová a dobrodruh doufá, že mu nařízení vlády dříve či později umožní zapřáhnout ji za vlak. Podle něj by po železnici dojel až do Íránu, kvůli odlišným předpisům ale sauna bude jezdit jen v Česku a na Slovensku. "Chtěl bych poděkovat všem dobrovolníkům, kteří se na tom podílí. V létě budeme pořádat výpravu na transsibiřskou magistrálu, kdokoli se může přidat," říká člověk, který mluví pěti jazyky.
Foto: VlakFest
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 2. 2021 11:00
Albert Fikáček vedl cestovní kancelář, po čase mu ale chyběla osobní svoboda, a tak ji prodal zaměstnancům. Nabitý zkušenostmi začal pro své kamarády pořádat výlety, nejdřív do Ruska, pak na Ukrajinu. "Cestovali jsme vlakem a zaujalo nás, že se v něm dá trávit i silvestr. Dostali jsme nápad na pojízdný festival," říká. Dnes má mašinu a šest vagonů, ve kterých se dá zpívat, spát a brzy i saunovat.

S lidmi, kteří mají stejné záliby, cestuje Fikáček vlakem po Česku i na Slovensko: "První vlak jsme vypravili do Podněstří. Pronajali jsme si vagony a mašinu i se strojvedoucím a uspořádali v nich festival. Zjistili jsme, že se nám pronájem nevyplatí. Druhý rok jsme měli vlastní společnost, mašinu i vagony," říká cestovatel.

Během pandemie musel Fikáček cesty vlakem zrušit. Společně s dobrovolníky tráví většinu času v depu, kde pracují na přestavbě dvou vagonů v pojízdnou saunu a koncertní sál. Vyhlásili na to veřejnou sbírku na stránkách Donio.cz. Za příspěvek lidem nabízejí například jízdu lokomotivou, pronájem celého vlaku i sauny. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy