Čech prodal cestovku a koupil vlak. Jako první na světě bude mít ve vagonech i saunu

Čech prodal cestovku a koupil vlak. Jako první na světě bude mít ve vagonech i saunu
"Na podzim jsme začali přestavovat dva vagony. Jeden bude pro pořádání koncertů, ve druhém chceme zřídit saunu," vysvětluje organizátor výletů s tím, že zatím financuje přestavbu ze svého, na Donio.cz ale vyhlásil veřejnou sbírku a těm, kteří by ho chtěli v činnosti podpořit, nabízí za příspěvek například jízdu lokomotivou, pronájem celého vlaku i sauny.
"V Česku jsou sice elektronické aukce, ale de facto tu neexistuje jednotný trh. Prodej vagonu, který je vyřazený, trvá klidně rok. Pochopitelně že když vagon seženete u soukromníka, je celá záležitost daleko jednodušší," vysvětluje dopravce.
Oprava jednoho vagonu stojí podle Fikáčka asi 250 tisíc korun. Na přestavbě pracují hlavně dobrovolníci, do této doby na ní strávili 2700 hodin čistého času. "Je to první pojízdná sauna svého druhu na světě, neměli jsme tedy kde brát inspiraci. S opravami nám pomáhá spoustu odborníků, například zaměstnanci ČD Carga z depa v Ústí, nebo pan Šatava z Veselí, který momentálně opravuje i parní lokomotivu."
Sauna už je téměř hotová a dobrodruh doufá, že mu nařízení vlády dříve či později umožní zapřáhnout ji za vlak. Podle něj by po železnici dojel až do Íránu, kvůli odlišným předpisům ale sauna bude jezdit jen v Česku a na Slovensku. "Chtěl bych poděkovat všem dobrovolníkům, kteří se na tom podílí. V létě budeme pořádat výpravu na transsibiřskou magistrálu, kdokoli se může přidat," říká člověk, který mluví pěti jazyky.
Foto: VlakFest
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 2. 2021 11:00
Albert Fikáček vedl cestovní kancelář, po čase mu ale chyběla osobní svoboda, a tak ji prodal zaměstnancům. Nabitý zkušenostmi začal pro své kamarády pořádat výlety, nejdřív do Ruska, pak na Ukrajinu. "Cestovali jsme vlakem a zaujalo nás, že se v něm dá trávit i silvestr. Dostali jsme nápad na pojízdný festival," říká. Dnes má mašinu a šest vagonů, ve kterých se dá zpívat, spát a brzy i saunovat.

S lidmi, kteří mají stejné záliby, cestuje Fikáček vlakem po Česku i na Slovensko: "První vlak jsme vypravili do Podněstří. Pronajali jsme si vagony a mašinu i se strojvedoucím a uspořádali v nich festival. Zjistili jsme, že se nám pronájem nevyplatí. Druhý rok jsme měli vlastní společnost, mašinu i vagony," říká cestovatel.

Během pandemie musel Fikáček cesty vlakem zrušit. Společně s dobrovolníky tráví většinu času v depu, kde pracují na přestavbě dvou vagonů v pojízdnou saunu a koncertní sál. Vyhlásili na to veřejnou sbírku na stránkách Donio.cz. Za příspěvek lidem nabízejí například jízdu lokomotivou, pronájem celého vlaku i sauny. 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy