FOTO Kate i malý George v Austrálii. Vítají je davy lidí

FOTO Kate i malý George v Austrálii. Vítají je davy lidí
Princ George si třese rukou s manželkou guvernéra Austrálie Lynne Cosgrove.
Kate, William a George vystupují z letadla.
Přivítání na letišti v Sydney
William se synem Georgem
Foto: Reuters
ČTK, Reuters
17. 4. 2014 10:04
Po devíti dnech strávených na Novém Zélandu čeká královský pár stejně dlouhá návštěva Austrálie.

Fotogalerie - Britského prince Williama s manželkou Kate a synem Georgem čeká v Austrálii podle stanice BBC náročný program.

Vévodkyně z Cambridge vystoupila do slunečného podzimního australského dne v zářivě žlutých šatech s Georgem na paži. Na letiště přišel mladý pár přivítat premiér Tony Abbott a guvernér Peter Cosgrove s manželkami a také početný zástup Australanů. Když vévodkyně přebírala kytici od Joscelyn Sweeneyové, jež trpí Downovým syndromem, předala syna do náruče princi Williamovi.

Čtěte také: Pod módní lupou, aneb Jaké šaty nosila Kate před porodem?

Austrálie i Nový Zéland jsou bývalé britské kolonie, nyní konstituční monarchie, v nichž panovnici zastupují guvernéři. Podle agentur jsou Kate a William dobrými vyslanci královské rodiny. Právě v době jejich návštěvy byl zveřejněn čerstvý průzkum, z něhož vyplývá, že 51 procent Australanů si přeje zachovat současné zřízení.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Izrael bude podle premiéra Netanjahua pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné. Vinu za současné boje premiér připsal Hamásu.

před 37 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy