Televize CNN vybrala nejkrásnější hrady světa, do seznamu se probojoval i Pražský

Podívejte se i na ostatní hrady a zámky, které CNN zahrnula do svého výběru.
Pražský hrad je jedním z největších hradních komplexů na světě. Dodnes je hlavním sídlem hlavy státu, ročně na něj zavítá téměř dva a půl milionu lidí.
A tohle jsou další nejkrásnější hrady světa podle CNN. Predjamský hrad, Slovinsko.
Středověký hrad v městečku Vianden, Lucembursko.
Hrad Alcázar, Španělsko.
Foto: Shutterstock
Magazín Magazín
8. 8. 2019 6:01
Americká televizní stanice CNN vybrala nejkrásnější historická opevnění světa. V seznamu, který čítá okolo dvaceti staveb, je i Pražský hrad. Cestovatel a autor článku Joe Yogerst o něm mluví jako o majestátní obranné stavbě s deseti zahradami a královskou kanceláří, která dodnes slouží hlavě státu. Podívejte se i na ostatní hrady a zámky, které CNN zahrnula do svého výběru.

Největší pražská památka byla od 9. století sídlem knížat, později králů a od roku 1918 prezidentů republiky. Dnes se na ni jezdí dívat lidé z celého světa, ročně ji navštíví přes dva miliony turistů.

Před třemi lety úřad zpřísnil bezpečnostní kontroly. Před vstupem do hradního komplexu se tak tvoří dlouhé fronty lidí, převážně o víkendu. Vojáci hlídkují před komplexem i uvnitř něj.

Součástí hradu je také Zlatá ulička, deset zahrad a katedrála svatého Víta. Středověký komplex před dvěma lety ocenil také časopis National Geographic, který ho zařadil mezi nejpohádkovější hrady v Evropě. 

Podívejte se také na video: Vladislavský sál Pražského hradu slouží ke státnickým akcím. Takto vypadal před oslavami 28. října

Video: hrad.cz
 

Právě se děje

před 10 minutami

Státní kasa už pociťuje dopady koronaviru. Schodek ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke konci března byl schodek 9,2 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Letošní březnový výsledek je nejhorší od roku 2010, tehdy skončil ke konci března rozpočet ve schodku 45,9 miliardy korun. Sněmovna minulý týden kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun.

Příjmy rozpočtu ke konci března meziročně stouply o 13 miliard na 377,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 14,2 miliardy na 320,2 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 48,5 miliardy na 422 miliard korun. Některá dosud přijatá opatření na omezení dopadů šíření koronaviru podle ministerstva financí již ovlivnila březnové příjmy rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy