Pražská galerie nově vystavuje filmové plakáty, dopisy a fotky Andyho Warhola

Warholův plakát k filmu Querelle režiséra Rainera Wernera Fassbindera z roku 1982.
Andy Warhol se souběžně s tvorbou obrazů věnoval i filmu, coby režisér či producent participoval na několika desítkách snímků. Na výstavě je k vidění 30 Warholových plakátů, například k erotickému filmu Paula Morrisseyho Trash…
…
Plakáty doplňuje deset Warholových propagačních fotografií, které provázely projekce filmů.
Foto: GOAP
Kultura Kultura
16. 2. 2018 8:00
Pražská galerie GOAP, která vystavuje díla Andyho Warhola, Salvadora Dalího a Alfonse Muchy, rozšiřuje stálou expozici s Warholovou tvorbou o filmové plakáty z 60. až 70. let, dobové propagační fotografie, dopisy umělcovy matky, obraz z dílny staršího bratra Paula a časopisy Interview Magazine, který Warhol založil. Řadu materiálů lze vidět vůbec poprvé.
 

Právě se děje

před 24 minutami

MOV neuznal volbu Lukašenkova syna do čela olympijského výboru

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) odmítl uznat zvolení Viktora Lukašenka, syna prezidenta Alexandra Lukašenka, šéfem Běloruského olympijského výboru. Oba muže loni v prosinci MOV suspendoval za to, že nezabránili diskriminaci běloruských sportovců kvůli jejich politickým názorům.

Dosavadní viceprezident Viktor Lukašenko byl v únoru zvolen do čela národního olympijského výboru místo svého otce, který ho vedl 24 let. Od opětovného znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce loni v srpnu zmítá Běloruskem chaos. Kritici autoritářského vůdce tvrdí, že volby byly zmanipulované, a protesty proti Lukašenkovi jsou násilně potlačovány.

K protestům se připojilo i více než 1500 sportovců, kteří v otevřeném dopise požadovali spravedlivé volby a konec násilí při pokojných demonstracích. Lukašenko je následně označil za zrádce.

MOV v prosinci konstatoval, že vedení Běloruského olympijského výboru "dostatečně nehájí běloruské sportovce před politickou diskriminací v rámci národního olympijského výboru, sportovních federací či celého sportovního hnutí." Dnes doplnil, že nové volby "tyto obavy plně nerozptýlily."

Oba Lukašenkové mají od MOV zákaz účasti na olympijských hrách v Tokiu stejně jako třetí běloruský sportovní funkcionář Dmitrij Baskov. Šéf národní hokejové federace je spojován s násilným útokem na aktivistu Romana Bondarenka, jenž nepřežil zranění hlavy. Baskov byl zvolen do vedení olympijského výboru a ani tuto volbu MOV neuznal.

Bělorusko má také od prosince zmrazené veškeré platby od MOV a v lednu mu Mezinárodní hokejová federace IIHF odebrala spolupořadatelství letošního mistrovství světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy