Praha není jenom most a Hrad. Průvodce láká na pomník sebevrahů, sídliště i graffiti

Dálky Jiřího Nováka
"Praha je sice v evropském kontextu poměrně malé město, uměním je ale doslova napěchovaná. Množství galerií je srovnatelné s podstatně většími evropskými metropolemi," přibližuje historička umění a jedna z autorek Kurátora Valérie Dvořáková. Unikátnost hlavního města podle ní tkví v tom, že se v něm setkává architektura všech stylů. Jedním z míst, kam by se podle průvodce měli lidé vydat, je například kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně.
Nejznámější ukázkou pražské secese je bezpochyby Obecní dům. Autoři Kurátora ale nabízí alternativu bez davu turistů v podobě Slavíčkovy ulice v Praze 6, kde stojí například vila sochaře Stanislava Suchardy s bohatě zdobenou fasádou.
Česko je také světově unikátní tím, že promítlo principy kubismu i do architektury. Turisticky neznámější je jistě dům U Černé Matky Boží na Ovocném trhu. Ve stejném stylu je ale vystavěna i méně známá Kovařovicova vila nedaleko Vyšehradu.
Valná většina turistů každoročně míří k pražskému orloji na Staroměstské náměstí. Největší hodiny v Česku s průměrem 7,5 metru, sice bez apoštolů, ale se skleněnými ciferníky, jsou ale na kostele Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad.
Foto: Kurátor / Teodorik Menšl
Petra Jansová Petra Jansová
15. 11. 2018 11:44
Kurátor je nový průvodce uměním v Praze, který se vyhýbá turisticky známým památkám, předraženým restauracím nebo nekvalitním křišťálovým lustrům. Trojice historiků umění místo Karlova mostu nebo Pražského hradu vybízí k prohlídce čtvrti Baba nebo pomníku sebevrahů pod Nuselským mostem.

Kurátor podle autorů Valérie Dvořákové, Jána Gajduška a Štěpánky Veselské provede čtenáře pražskými galeriemi, architekturou, pomníky a sochami, street artem, uměním v metru i bary, kavárnami a obchody se suvenýry.

"Kurátor zprostředkuje umění v Praze mimopražským návštěvníkům, zároveň ale potěší i místní. V Kurátorovi totiž určitě najdou nějakou galerii, stavbu nebo sochu ve veřejném prostoru, kolem kterých denně chodili bez povšimnutí," vysvětluje Dvořáková.

Průvodce vyšel i v angličtině a cílí především na turisty, kteří nehledají notoricky známá místa, ale chtějí proniknout do skutečného života města, které navštíví.  

"Praha je sice v evropském kontextu poměrně malé město, je ale uměním doslova napěchovaná. Množství galerií je srovnatelné s podstatně většími evropskými metropolemi, a navíc se tu setkává architektura napříč stoletími," vypočítává vystudovaná historička umění jedinečnosti Prahy. 

Ve stínu turisticky oblíbených památek se podle ní schovává plno zajímavých staveb a uměleckých děl. "Kromě toho nás na Praze baví i téměř zapomenutá zákoutí," dodává.  

Jednu kapitolu Kurátora věnovali autoři i tipům na mimopražské výlety za uměním. Vybrali 10 objektů v 10 městech, jako je například vila Tugendhat v Brně, areál Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě, Santiniho kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, českou uměleckou instituci 8smička v Humpolci nebo novodobou architekturu v Litomyšli.

 

Právě se děje

Další zprávy