Bekání srnců i krásné výhledy. Rodina myslivců nabízí na Vysočině spaní na posedu

Bekání srnců i krásné výhledy. Rodina myslivců nabízí na Vysočině spaní na posedu
Z velkého okna je dnes kvůli kůrovci, který napadl většinu stromů ve svazích, vidět až na hladinu přehrady Vír a okolní kopcovitou krajinu.
Malebná příroda je ale i v okolí samotného Vítochova, s níž se člověk seznámí hned po příjezdu.
Markéta chodí denně na procházky po okolí, a když je zájem, bere s sebou i hosty. Se svým mužem spravuje revír nedaleko posedu, upravuje cesty a sází nové stromy, které za několik let nahradí nemocný les.
Obloha se mění ve výtvarné dílo, a jsou-li vidět červánky, naznačují, že s novým ránem přijde slunný den.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
16. 5. 2023 11:05
Markéta a Zdeněk Čechovi si v rodném kraji na Bystřicku koupili pozemek v přírodě a postavili na něm obytný posed. Jako vášnivé myslivce je lákala představa, že svůj revír budou moct zažít i v noci. Spaní pro dva si vyzkoušeli v každém ročním období a letos ho poprvé sdílí s ostatními. "Lidé tu odhodí mobil, zaposlouchají se do zpěvu ptáků a zažijí opravdovou romantiku," říká majitelka.

Posed Palouček stojí na remízku v kopcovité krajině nad Vírskou přehradou, kde se nad hladinou tyčí strom roku 2020, takzvaná Chudobínská borovice. Ubytování o pár metrech nabízí vše, co člověk potřebuje ke krátkodobému pobytu. Není v něm sice elektřina, v nutných případech se dá ale využít externí baterie na nabíjení elektroniky nebo lampiček. Z velkého okna je dnes kvůli kůrovci, který napadl většinu stromů ve svazích, vidět až na hladinu přehrady a okolní kopcovitou krajinu.

"Je to málo známá část Vysočiny. Okolní krajina má ale spoustu krásných míst. Pro mě a moji rodinu je největším pokladem nedaleký vítochovský kostel s magickou atmosférou. Tím, že se kvůli kůrovci musely vykácet lesy okolo přehrady, vznikají nové turistické trasy a lidé to tu začínají pomalu objevovat," popisuje Markéta, která denně chodí na procházky po okolí, a když je zájem, bere s sebou i hosty. Se svým mužem spravuje revír nedaleko posedu, upravuje cesty a sází nové stromy, které za několik let nahradí nemocný les.

Na palouku u posedu se k ránu pasou srnci, mufloni nebo daňci. Klid a krmné stanice lákají i divoká prasata, zajíce nebo lišky. Největší vášní myslivkyně ale není hon zvěře, zamilovala se do troubení na borlici. "Je deset hlavních skladeb, které se používají při různých hudebních akcích, jako je začátek honu, lovu zdar, začátek leče nebo konec leče. V komunitě se snažíme udržet tradice a učíme se od starších myslivců, abychom jejich práci mohli jednou převzít," říká.

K posedu se dá dostat jen po polní cestě, která začíná na travnatém parkovišti u kostela svatého Michaela Archanděla. Po setmění se nebe nad cestou mění ve výtvarné dílo, a jsou-li vidět červánky, naznačují, že s novým ránem přijde slunný den. Lidské kroky tu a tam vylekají srnce, kteří bakáním varují zvěř před blížícím se nebezpečím.

Podívejte se, jak vypadá jeden z nejkrásnějších koutů Vysočiny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

PPF klesl vloni čistý zisk o téměř polovinu, skupina vydělala 3,36 miliardy korun

Skupina PPF vykázala za loňský rok čistý zisk 140 milionů eur, tedy zhruba 3,36 miliardy korun, což bylo o 49 procent méně než o rok dříve Celková aktiva skupiny loni klesla o 5,5 procenta na 39,9 miliardy eur, v přepočtu 960 miliard korun, informovala společnost v tiskové zprávě.

"Výsledky prvního pololetí loňského roku výrazně ovlivnily ztráty způsobené odchodem z ruského trhu. To, že se náš celoroční hospodářský výsledek podařilo hned v následujícím období překlopit do celkového zisku, považuji za mimořádný výkon," komentoval výsledky ředitel skupiny PPF Jiří Šmejc.

Skupina PPF podniká ve 25 zemích Evropy, Asie a Severní Ameriky. Investuje do telekomunikací, médií, finančních služeb, e-commerce, biotechnologií, nemovitosti a strojírenství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy