Pohled do ložnic Marie Antoinetty a Napoleona. Dávné fotky ze zámků u Paříže

Pohled do ložnic Marie Antoinetty a Napoleona. Dávné fotky ze zámků u Paříže
Luxusní krása francouzských zámků Versailles a Fontainebleau okouzluje lidi už po stovky let. Výjimečné barevné historické snímky z let 1890 až 1900 ji zachycují v době, kdy vznikaly například slavné impresionistické obrazy Clauda Moneta. Díky dávným fotkám se můžeme podívat, jak v té době vypadala třeba ložnice Marie Antoinetty v Malém Trianonu nebo komnata Krále Slunce Ludvíka XIV ve Versailles. Na tomto snímku je fontána bohyně Létó na zámku Versailles (často je také nazývána Latonina fontána).
Kočár francouzského krále Karla X. ve Versailles. Král vládl v letech 1824 až 1830. Snímek byl pořízen zhruba sedmdesát let po jeho odchodu z trůnu.
Vzácné barevné fotochromové snímky v této fotogalerii zachycují jak komplex ve Versailles, tak i zámek ve Fontainebleau (který je na tomto snímku).
A protože potřeboval i ložnici, nechal si ji udělat v místnosti, kde předtím býval skladován střelný prach. 
(Ložnice císaře Napoleona I. ve Fontainebleau)
Foto: Library of Congress, Prints and Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
23. 2. 2022 6:00
Luxusní krása francouzských zámků Versailles a Fontainebleau okouzluje lidi už stovky let. Výjimečné barevné historické snímky z let 1890 až 1900 ji zachycují v časech, kdy vznikaly například slavné impresionistické obrazy Clauda Moneta. Díky dávným fotkám se můžeme podívat, jak v té době vypadala třeba ložnice Marie Antoinetty v Malém Trianonu nebo komnata Krále Slunce Ludvíka XIV. ve Versailles.

(10. díl seriálu) V seriálu Dávný fotoprůvodce postupně představujeme podobu známých turistických cílů v dobách, kdy České země ještě patřily k rakousko-uherské monarchii. V tomto díle se přeneseme v čase do Francie na přelomu 19. a 20. století.

Jméno fotografa nebo fotografů, kteří zaznamenali krásu zámku ve Versailles a ve Fontainebleau, už dnes neznáme. Víme jen, že snímky patří do kolekce shromážděné americkou společností Detroit Publishing Co., jež se kdysi zabývala vydáváním pohlednic.

Honosné zámky poblíž Paříže fotografy pohlednic lákaly samozřejmě proto, že byly významnou součástí francouzské historie a navíc získaly takovou slávu, že se staly vzorem pro mnohé další nádherné zámecké komplexy po celé Evropě.

Autoři snímků věnovali poměrně velkou pozornost komnatám králů a jejich manželek. Proto si dnes můžeme prohlédnout, jak v letech 1890 až 1900 vypadaly ložnice Marie Antoinetty nebo komnaty Napoleona Bonaparta a jeho ženy Josefíny.

Na snímcích najdeme i záběry umělé vesničky Hameau, kterou si u Malého Trianonu nechala postavit Marie Antoinetta, jež si tam pak s dětmi a dvořany užívala idylický vesnický život, který ovšem s tím skutečným neměl nic společného.

Hameau byla jedna z aktivit, které velmi zhoršily obraz královny v očích obyvatelstva. Poddaní byli rozzuření, když se doslechli, že královnin "selský" život zahrnuje také používání stříbrných hrábí, malých porcelánových kbelíků nebo instalaci mramorových žlabů ve stájích pro dobytek. Aby byl obraz vesnice dokonalý, nechala tam Marie Antoinetta v roce 1785 ubytovat rodinu z Touraine, která pro ni udržovala hospodářství v provozu.

Královna pak byla během Francouzské revoluce popravena a architekta Richarda Miqueho, který vesničku navrhl, stihl stejný osud. Vesnička byla spolu se zámkem zkonfiskována a v následujících letech chátrala. Zrestaurována byla až v roce 1810 na přání Napoleona Bonaparta. Fotografie zachytily vesničku osmdesát či devadesát let poté.

V seriálu postupně navštívíme:

1. Řecko, 2. Egypt, 3. Turecko, 4. Okolí jezera Lago di Garda v Itálii, 5. Španělsko, 6. Řím, 7. Benátky, 8. Rakousko, 9. Německo, 10. Francii. 

 

Právě se děje

Další zprávy