Plodný rok v českých zoo: Zvířecí přírůstky za rok 2014

Mláďata zoologických zahrad
Žirafa Rothschildova (Zoo Liberec) - Druhý nejohroženější poddruh žirafy, žirafa Rothschildova, přivedla mládě na svět 12. dubna. Kmotrem samičky Niobe je známý herec Petr Čtvrtníček.
Tygr bílý (Zoo Liberec) - Mládě šestileté tygřice Báry, které se narodilo 30. května. Přežilo ale jen pouhé dva týdny. Slepé kotě mělo být podle ošetřovatelů samička a od narození se neustále drželo u své matky. Tygři bílí jsou uměle vyšlechtění a jejich bílá barva je způsobená albinismem. Ve volné přírodě by ale nepřežili.
Makak lví (Zoo Liberec) - Koncem dubna se po 12 letech narodilo mládě makaka lvího patřícího mezi ohrožené druhy primátů. Pohlaví opičky je zatím neznámé, proto si na své jméno ještě počká.
Takin čínský (Zoo Liberec) - Dalším mládětem, které si mohou návštěvníci liberecké zoo prohlédnout, je sudokopytník z Himálaje. Samička takina přišla na svět 9. května a dostala jméno Wei. Liberecká zahrada je jediná v Evropě, která má tento druh ve své expozici.
Foto: ZOO Praha / Zoo Ostrava
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
15. 12. 2014 12:00
Během letošního roku se v zoologických zahradách po celé republice narodila řada mláďat, podívejte se na nové přírůstky českých zoo.

Praha – Nedávno narozený hrošík, žirafa nebo i prase visajánské se během roku stali atrakcí českých zoologických zahrad.

Už od začátku roku hlásí zoo přírůstky všeho druhu a velikostí, jako například Olomouc, kde se v první polovině roku narodil dvojčata lva berberského nebo čtyři mláďata žirafy Rothschildovy.

Ke konci roku přitahuje pozornost teprve měsíční samička hrocha liberijského, kterou přivítali v Plzni nebo početná snůška jednadvaceti mláďat krokodýla čelnatého.

Podívejte se do galerie na nové přírůstky tuzemských zoologických zahrad.

 

Právě se děje

před 41 minutami

USA zvažují, že zpomalí stahování vojáků z Afghánistánu. Vede je k tomu postup Tálibánu

Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli novým územním ziskům, jež v poslední době zaznamenalo povstalecké hnutí Tálibán. Podle serveru BBC to oznámil mluvčí Pentagonu John Kirby, podle nějž nicméně stále platí, že poslední americký voják ze země odejde k 11. září. Zvláštní zmocněnkyně OSN pro Afghánistán dnes prohlásila, že Tálibán od května ovládl 50 z celkových 370 okrsků v Afghánistánu.

"Situace v Afghánistánu se neustále mění s tím, jak Tálibán podniká útoky a nájezdy na správní místa okrsků. Pokračují také násilnosti, kterých je příliš," řekl Kirby. "Pokud bude nutné upravit tempo nebo rozsah stahování, v jakýkoliv den i týden, tak si chceme ponechat možnost to udělat," dodal s tím, že americká armáda situaci každodenně vyhodnocuje.

Koalice vedená Američany odstranila režim Tálibánu v Afghánistánu v roce 2001 krátce po teroristických útocích v New Yorku a ve Washingtonu z 11. září téhož roku. Tálibán tehdy poskytoval útočiště Usámovi bin Ládinovi a dalším čelným postavám teroristické sítě Al-Káida, která útoky provedla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy