Plodný rok v českých zoo: Zvířecí přírůstky za rok 2014

Mláďata zoologických zahrad
Žirafa Rothschildova (Zoo Liberec) - Druhý nejohroženější poddruh žirafy, žirafa Rothschildova, přivedla mládě na svět 12. dubna. Kmotrem samičky Niobe je známý herec Petr Čtvrtníček.
Tygr bílý (Zoo Liberec) - Mládě šestileté tygřice Báry, které se narodilo 30. května. Přežilo ale jen pouhé dva týdny. Slepé kotě mělo být podle ošetřovatelů samička a od narození se neustále drželo u své matky. Tygři bílí jsou uměle vyšlechtění a jejich bílá barva je způsobená albinismem. Ve volné přírodě by ale nepřežili.
Makak lví (Zoo Liberec) - Koncem dubna se po 12 letech narodilo mládě makaka lvího patřícího mezi ohrožené druhy primátů. Pohlaví opičky je zatím neznámé, proto si na své jméno ještě počká.
Takin čínský (Zoo Liberec) - Dalším mládětem, které si mohou návštěvníci liberecké zoo prohlédnout, je sudokopytník z Himálaje. Samička takina přišla na svět 9. května a dostala jméno Wei. Liberecká zahrada je jediná v Evropě, která má tento druh ve své expozici.
Foto: ZOO Praha / Zoo Ostrava
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
15. 12. 2014 12:00
Během letošního roku se v zoologických zahradách po celé republice narodila řada mláďat, podívejte se na nové přírůstky českých zoo.

Praha – Nedávno narozený hrošík, žirafa nebo i prase visajánské se během roku stali atrakcí českých zoologických zahrad.

Už od začátku roku hlásí zoo přírůstky všeho druhu a velikostí, jako například Olomouc, kde se v první polovině roku narodil dvojčata lva berberského nebo čtyři mláďata žirafy Rothschildovy.

Ke konci roku přitahuje pozornost teprve měsíční samička hrocha liberijského, kterou přivítali v Plzni nebo početná snůška jednadvaceti mláďat krokodýla čelnatého.

Podívejte se do galerie na nové přírůstky tuzemských zoologických zahrad.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy