Obrazem: Nejzelenější pláž na světě. Čínské letovisko paralyzovaly přemnožené řasy

Obrazem: Nejzelenější pláž na světě. Čínské letovisko paralyzovaly přemnožené řasy
Odumřelé řasy totiž blokují sluneční světlo a snižují hladinu kyslíku ve vodě, což vede k udušení mořských živočichů včetně ryb.
Hlavní příčinou rozkvětu řas je podle biologů nadměrné množství organických látek, jako je dusík a fosfor, které pravděpodobně pocházejí ze zemědělských splachů v pobřežních vodách.
Při pohledu shora vypadá mělká mořská voda u pobřeží východní provincie Šan-tung téměř jako louka. Ve skutečnosti se jedná o zatím nejhorší výskyt řas v této oblasti.
Až 500 kilometrů čtverečních oceánu u pobřežního města Čching-tao je v posledních týdnech pokryto zelenou řasou.
Foto: Profimedia.cz
Magazín Magazín
21. 7. 2021 6:00
Čínské pobřežní město Čching-tao každoročně bojuje s přemnoženými řasami. Letos je situace podle expertů dosud nejhorší. Úřady povolaly do akce tisíce lodí, které z oceánu vylovily přes 240 tisíc tun řas. Místní si už na zeleň za ty roky zvykli a berou ji jako každoroční atrakci. Biologové ale varují, že přemnožené řasy mají negativní vliv na ostatní živočichy ve vodě.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 5 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy