Jak porno "zabilo" Playboy. Před pěti lety se rozloučil s nahotou, vydrželo mu to rok

V pátek 11. prosince vychází poslední "nahé číslo".
Zakladatelem Playboye je Američan Hugh Hefner (1926-2017), který prohlásil, že "před Playboyem vlastně lidé vůbec neměli sexuální život, ten jsme našli až my". Původně se časopis měl jmenovat Stag party (Pánská jízda), na poslední chvíli ale Hefner zvolil název Playboy.
Měsíčník poskytuje informace z oblasti módy, sportu, technických vymožeností, luxusního zboží, cestování nebo automobilismu. Součástí Playboye jsou také profily osobností a rozhovory. K největším tahákům časopisu ale bezesporu patří erotické fotografie žen.
Premiérové vydání Playboye v roce 1953 ještě nemělo číslo, protože tehdy 27letý Hefner o úspěchu svého nápadu pochyboval. Nakonec se ale časopisu prodalo 54 175 exemplářů.
Pilotní výtisk proslavila tehdy ještě nepříliš známá filmová hvězdička Marilyn Monroe na titulce a její odhalené fotky uvnitř. První Playboy vyšel bez známé siluety zajíčka s motýlkem. Slavné logo i první playmate (dívka měsíce), kterou se stala herečka a modelka Margie Harrisonová, se objevily až v lednu 1954.
Foto: Reuters
ČTK Magazín ČTK, Magazín
Aktualizováno 5. 1. 2021 11:30
Americký magazín pro muže Playboy, k němuž neodmyslitelně patří obnažené dívky ve smyslných polohách, před pět lety s nahotinami na titulce skončil. V pátek 11. prosince 2015 vyšlo "poslední nahé číslo starého Playboye". Toto rozhodnutí však nemělo dlouhé trvání. Připomeňte si historii jednoho z nejslavnějších magazínů.

Dočasně poslední nahou ženou Playboye, který se začal prodávat v roce 1953 a v prvním čísle se objevila Marilyn Monroe, byla americká celebrita Pamela Anderson. Vnadná záchranářka ze seriálu Pobřežní hlídka v prosinci 2015 ukončila více než 60 let trvající tradici, která učinila z magazínu jeden z nejznámějších pánských časopisů světa.

Na začátku roku 2017 však kreativní ředitel Playboye Cooper Hefner, syn zakladatele časopisu Hugha Hefnera, na Twitteru prohlásil, že zbavit se nahoty byla chyba a v březnu téže roku vyšlo číslo s modelkou Elam Elizabeth a titulkem "Nahé je normální."

Vedení Playboye se shodlo na tom, že změny, které magazín pomáhal nastolit, ho již překonaly. Časopis znovu přináší fotografie žen v lascivních pózách, nikoli však zcela nahé.

Loni na jaře se v USA přestal prodávat tištěný Playboy. Prodej posledních pár let stále klesal a pandemie nemoci covid-19 situaci ještě zhoršila. Česká mutace se však nezměnila a tištěná vychází dál. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

V polovině června proběhne na Slovensku líčení v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Mluvčí neuvedl, zda soud v červnu vynese rozhodnutí. V seznamu vypsaných líčení je ale ke zmíněnému případu uvedena poznámka "líčení a rozhodnutí". Přelíčení, které bylo plánováno už na loňský prosinec, krajský soud tehdy zrušil po žádosti Babišova právního zástupce. Odročení se domáhal kvůli podezření na onemocnění covidem-19 a souvisejícím karanténním opatřením.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil bratislavskému krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě tamního Ústavu paměti národa. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo toho měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Veslaři Vraštil se Šimánkem vstoupili do sezony třetím místem ve SP

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek vstoupil do nové sezony, jejímž vrcholem bude mistrovství světa v Račicích, třetím místem v úvodním závodě Světového poháru v Bělehradě. Z vítězství se radovali Švýcaři Jan Schäuble a Raphaël Ahumada Ireland, za kterými čeští reprezentanti zaostali o dvě sekundy.

Čtvrtá posádka z loňských olympijských her v Tokiu v Srbsku vyhrála rozjížďku i semifinále, dnešní finálovou jízdu začali Vraštil se Šimánkem pozvolně. Na prvním mezičase 500 metrů byli šestí, postupně se posouvali vpřed a dostali se až na druhé místo za suverénní Švýcary. Ve finiši ale neodolali ataku španělské dvojice Manel Balastegui, Caetano Horta a po fotofiniši klesli na třetí pozici.

Dvojskif lehkých vah Kristýna Neuhortová, Veronika Činková byl ve finále šestý. Boj o medaile dnes ještě čeká skifařku Jitku Antošovou, která pojede po 14. hodině.

Další čtyři české posádky se představily ve finále B. Pavlína Flamínková a Radka Novotníková na dvojce bez kormidelnice svou poslední jízdu vyhrály a celkově skončily sedmé. Jan Cincibuch a Jakub Podrazil obsadili na dvojskifu druhé místo. Skifařka Anna Šantrůčková i párová čtyřka Filip Zima, Dalibor Neděla, Tomáš Šišma, Jan Fleissner dojely třetí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy