Zachraňuje pivovar v Kutné Hoře. Přál bych si, aby rekonstrukci nezdědily děti, říká

Zachraňuje pivovar v Kutné Hoře. Přál bych si, aby rekonstrukci nezdědily děti, říká
Nárožní tvarovky, které jistí zdi bývalých ležáckých a kvasných sklepů, si nechal Chejn vybudovat na zakázku. "Je to věrná kopie cihlových základů z 19. století," podotýká.
Jako člověk, který se celý život věnuje záchraně obrazů a artefaktů v historických objektech, poznal, že zdi pochází z významné etapy naší historie, a začal se o areál více zajímat. Nakonec ho koupil a kousek po kousku začal zachraňovat.
K rekonstrukci pomáhají malíři dobové fotografie, které našel v kronikách města a třeboňském archivu rodu Schwarzenbergů.
Areál bývalého pivovaru Sedlec stojí v uličce s malebnými domky a výhledem na katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková - za podpory: Střední Čechy - logo
10. 9. 2020 6:00
Bývalý pivovar stojí na okraji Kutné Hory, poblíž kláštera Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele. Jeho dvůr možná stále skrývá stopy cisterciáckého opatství a připomíná dobu, kdy se za majetek mohlo platit chmelem a pivo bylo husté jako polévka. Svědka doby se posledních deset let snaží zachránit akademický malíř Jan Chejn. Chce napravit to, čeho se v areálu dopustili jeho předchůdci.

Jan Chejn je akademický malíř a restaurátor, který žije v Praze. Před deseti lety, v době, kdy pracoval na opravě artefaktů v klášteře Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele, se začal zajímat o protější zpustlý areál, o kterém se později dozvěděl, že je z historického hlediska zajímavější než některé památky v centru města. Koupil ho a společně s místním rodákem mu kousek po kousku navrací původní tvář. Podívejte se. 

 

Právě se děje

před 47 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 52 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy