Zachraňuje pivovar v Kutné Hoře. Přál bych si, aby rekonstrukci nezdědily děti, říká

Zachraňuje pivovar v Kutné Hoře. Přál bych si, aby rekonstrukci nezdědily děti, říká
Nárožní tvarovky, které jistí zdi bývalých ležáckých a kvasných sklepů, si nechal Chejn vybudovat na zakázku. "Je to věrná kopie cihlových základů z 19. století," podotýká.
Jako člověk, který se celý život věnuje záchraně obrazů a artefaktů v historických objektech, poznal, že zdi pochází z významné etapy naší historie, a začal se o areál více zajímat. Nakonec ho koupil a kousek po kousku začal zachraňovat.
K rekonstrukci pomáhají malíři dobové fotografie, které našel v kronikách města a třeboňském archivu rodu Schwarzenbergů.
Areál bývalého pivovaru Sedlec stojí v uličce s malebnými domky a výhledem na katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková - za podpory: Střední Čechy - logo
10. 9. 2020 6:00
Bývalý pivovar stojí na okraji Kutné Hory, poblíž kláštera Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele. Jeho dvůr možná stále skrývá stopy cisterciáckého opatství a připomíná dobu, kdy se za majetek mohlo platit chmelem a pivo bylo husté jako polévka. Svědka doby se posledních deset let snaží zachránit akademický malíř Jan Chejn. Chce napravit to, čeho se v areálu dopustili jeho předchůdci.

Jan Chejn je akademický malíř a restaurátor, který žije v Praze. Před deseti lety, v době, kdy pracoval na opravě artefaktů v klášteře Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele, se začal zajímat o protější zpustlý areál, o kterém se později dozvěděl, že je z historického hlediska zajímavější než některé památky v centru města. Koupil ho a společně s místním rodákem mu kousek po kousku navrací původní tvář. Podívejte se. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy