Pijí krev, pot i slzy. Za motýlí krásou můžete do Troji naposledy o víkendu

Pijí krev, pot i slzy. Za motýlí krásou můžete do Troji naposledy o víkendu
Motýli si však pochutnají i na slzách a potu. Když tedy usednou na zpocenou či silně navoněnou osobu, ochutnávají ji chuťovými receptory na svých zadních nohách. Někteří motýli dokonce dokážou odebírat slzy přímo ze slzných kanálků divokých zvířat. Rod hnědopásek dokonce umí sát krev, probodnout dokážou i buvolí kůži - ti však k vidění ve skleníku nejsou.
Uvnitř kukly má motýl křídla zmačkaná, po vylíhnutí se musí na chvíli vyvěsit na tyč. Pro to, aby si je narovnal, využívá takzvanou krvomízu, kterou napumpuje do jejich žilnatin. Na fotce je zrovna vylíhnutý filipínský otakárek, Atrophaneura semperi.
K vidění je ve skleníku Papilio palinurus.
Do poloviny května výstavu vidělo již více než 70 tisíc návštěvníků.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Jiří Labanc Tomáš Vocelka, Jiří Labanc
20. 5. 2023 7:00
Cítí tykadly, ochutnávají nohama a klamou barvami. Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v pražské Troji poslední týdny ožil nejen barvami květů rostlin, ale i všude poletujících motýlů. Na výstavě, která v něm probíhá, mohou návštěvníci do konce tohoto víkendu vidět desítky druhů exotických motýlů, včetně jednoho z největších na světě.

Hlouček návštěvníků zaujatě pozoruje zářivě modrého motýla, který se zrovna usadil na krmítku, a sedí v misce se zkvašeným banánem. Ochutnává, nikoliv však jazykem, ale zadníma nohama, právě tam mají motýli chuťové receptory. Koneckonců ani jeho zbarvení není takové, jaké se může zdát - ve skutečnosti mají křídla motýla hnědou a béžovou barvu. Zářivě modrý odstín způsobuje lámání světla na jejich povrchu.

Že by se na motýly nemělo sahat, se učí už děti, méně se ví, že jejich tělo včetně křídel nepokrývá prášek, ale miniaturní šupiny. Pomáhají jim regulovat tělesnou teplotu, dlouho by bez nich tedy nevydrželi.

Výstavu od začátku dubna navštívilo více než 70 tisíc návštěvníků. Do Prahy postupně doputovalo přes pět tisíc motýlích kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou v Anglii.

Podívejte se ve fotogalerii na jejich vývoj od vajíčka přes housenku, která se uvnitř kukly rozpustí na sliz, až po barevného motýla, zastrašujícího své okolí sovíma očima nebo hlavou hada na svých křídlech.

 

Právě se děje

Další zprávy