"Rišár" slaví 80. Velký blondýn vyměnil černou botu za víno

"Rišár" slaví 80. Velký blondýn vyměnil černou botu za víno
Slavný komik se narodil 16. srpna 1934 ve Valenciennes jako Pierre Richard Charles Léopold de Fays. S nejrůznějšími komiky už v padesátých a šedesátých letech psal humorné skeče a vystupoval s nimi v pařížských kabaretech i v televizi.
Rodák z Valenciennes, jenž pochází ze šlechtické rodiny, vystupoval v počátcích své herecké kariéry v různých pařížských kabaretech. Po několika menších rolích se dostal do širšího diváckého povědomí až v roce 1970.
Následovaly další úspěšné komedie jako Jsem nesmělý, ale léčím se, Velký blondýn s černou botou, Hračka, Kopyto, Otec a otec či Uprchlíci (na snímku).
Výrazněji zaujal v roce 1970 autorsko-režijním debutem Roztržitý. Následovaly další slavné kusy - Život plný malérů, Jsem nesmělý, ale léčím se.
Foto: Profimedia.cz / koláž Aktuálně.cz
Magazín ČTK Magazín, ČTK
16. 8. 2014 7:00
Francouzský herec, scenárista a režisér Pierre Richard se proslavil především jako komik, jehož osobitý humor a smysl pro gagy navazuje na umění klasiků němé grotesky.

Valenciennes (Francie)/Praha – Roztržitý smolař, který komplikuje život sobě i okolí, či romantický snílek, který je sice "nesmělý, ale léčí se". To je Pierre Richard, jehož milují lidé v jeho rodné Francii, ale třeba i v Česku.

Kromě filmování už léta provozuje vinici a taky má rád vodu a léta na ní bydlel. Též režisér a příležitostný zpěvák vlastní i restauraci. Filmy točí i v osmdesáti, které slaví 16. srpna.

V Čechách se tento křehký štíhlý muž s blond loknami objevoval ve filmech, které v 70. a 80. letech přicházely ze vzdáleného světa za ostnatým drátem. Když dávali v kině "Rišára", bylo vždycky plno. A na vlně Richardománie se vezl celý východní blok včetně tehdejšího Sovětského svazu.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy