Zahubil je mor a husitské války. Ostatky nebožtíků se vrátily do kutnohorské pyramidy

Zahubil je mor a husitské války. Ostatky nebožtíků se vrátily do kutnohorské pyramidy
Nakonec se to vyřešilo díky speciální dřevěné konstrukci a kladením kosterního materiálu jen po obvodě pater, nikoliv uvnitř pyramidy. Velké množství kosterního materiálu se díky tomu ušetřilo, uvedl Král.
Odborníci se při opětovném skládání pětimetrové severozápadní pyramidy potýkali hlavně se skutečností, že velké množství kosterního materiálu bylo poškozeno. Velká část kostí tak byla pro opětovné skládání nepoužitelná.
Práce na sestavování pyramid v někdejší hřbitovní kapli ze 14. století jsou součástí rozsáhlé obnovy kostnice započaté v roce 2014. Stály dosud 111 milionů korun, náklady si hradí farnost sama.
Hlavní projektant Vít Mlázovský upozornil na to, že bylo nutné snížit zatížení kostí, aby se situace neopakovala a kosti se nedrtily tlakem. Díky dřevěné konstrukci se zatížení rozdělilo na jednotlivá patra. Původní dřevěné prvky neměly statickou funkci a určovaly jen tvar pyramidy, která byla sestavena pouze jako organizovaná hromada kostí, dodal Mlázovský.
Foto: Profimedia.cz
ČTK ČTK
15. 6. 2024 10:57
Odborníci v kutnohorské kostnici dokončili obnovu první pyramidy z lidských kostí, která musela být rozebrána při celkové rekonstrukci památky. Opětovné sestavování zabralo dva roky. Jednotlivé lebky a kosti, pocházející od obětí moru a husitských válek, bylo nutné očistit, ošetřit a osušit a po osazení dřevěné konstrukce složit zpátky.

V někdejší hřbitovní kapli ze 14. století jsou čtyři pyramidy z kostí, opravena je zatím první v severozápadní části. Stejný postup čeká i zbylé tři. Rozebrána je už druhá pyramida v jihozápadním poli, její sestavování by mohlo začít koncem letošního nebo začátkem příštího roku, uvedl restaurátor Tomáš Král. Podívejte se na detaily v galerii.

 

Právě se děje

Další zprávy