Dámy ve spodničkách i davy na Petříně. Krásné dobové fotky ukazují historii sáňkování

Dámy ve spodničkách i davy na Petříně. Krásné dobové fotky ukazují historii sáňkování
Zimní radovánky ve francouzském Saint-Cloud v roce 1909.
Pražský Petřín v lednu 1952.
Protektorátní vzpomínky na sáňkování ve Vršovicích v prosinci 1939.
Původ saní údajně sahá až do starověkého Egypta. Lidé podobný dopravní prostředek používali na stavbách, aby si tak usnadnili převoz těžkých obelisků přes písek. Saně využívali také vikingové.
Foto: Kolorizace fotografie Dan Poláček - Aktuálně.cz
Magdaléna Daňková Dan Poláček Magdaléna Daňková, Dan Poláček
21. 1. 2021 6:00
Pravé zimní počasí a zavřené sjezdovky přejí letos v lednu dvěma oblíbeným zimním kratochvílím - běžkování a sáňkování. Během vánočního volna zaplnily sáňkaři lyžařské areály, které nesměly provozovat vleky. A ti, kteří se na hory jen tak nedostanou, využívají alespoň každý menší kopec ve městech. Podívejte se na unikátní historické snímky zachycující tuto zimní kratochvíli v minulosti.

Mnoho českých horských středisek minulý víkend po bohaté sněhové nadílce upravilo přírodní sáňkařské dráhy. Lyžařské areály jsou kvůli protikoronavirovým opatřením uzavřené, dostatek sněhu ale láká na hory běžkaře, sáňkaře i ty, kteří dávají přednost klidné procházce zasněženou krajinou. 

Sáňkařská dráha je například v Rokytnici nad Jizerou, na libereckém Ještědu, ve Ferdinandově v Hejnicích na úpatí Jizerských hor či na Dolní Moravě. Zábavu ze sáňkování či bobování si ale lze užít i na menších kopcích ve městě. Podívejte se, jak si lidé zimní kratochvíle užívali dříve. 

 

Právě se děje

Další zprávy