Místo oceánu rybník. Surfaři teď trénují doma, velké vlny jim ale trochu chybí

Místo oceánu rybník. Surfaři teď trénují doma, velké vlny jim ale trochu chybí
Čeští surfaři a adepti, kteří se tuto disciplínu učí, kvůli pandemii letos v létě nevyrazili k vlnám oceánu ve Francii a ve Španělsku. Místo toho trénují s instruktory ve vodách českých jezer a rybníků. Snímek zachycuje rozcvičku před tréninkem pádlování.
Konec teorie, je potřeba zapnout neopren a k tomu se občas hodí asistence. Někdy se dá pádlovat i bez neoprenu, ale tepelný komfort je důležitý.
První pádlovací trénink může být dřina. Po dvou nebo třech opakováních to ale začne být zábava.
Do tréninků pádlování je potřeba zapojit různá cvičení pro zlepšení techniky, vytrvalosti i síly.
Foto: Surf-Trip.cz
Foto
11. 8. 2020 8:50
Každé léto vyrážejí milovníci surfingu z Česka za vlnami oceánu. Letos je to však jinak. Místo toho, aby sjížděli vlny za západu slunce ve Francii nebo ve Španělsku, vyrazili k českým a moravským rybníkům. "Žádné vlny se tam sice nedočkají, ale zato můžou pořádně natrénovat techniku pádlování, která je pro surfování zásadní," říká instruktor Otmar Oliva.

Profesionální surfoví instruktoři, kteří za normálních okolností tráví celý den na pláži, tak vyrážejí několikrát týdně na pravidelné pádlovací tréninky, které jsou buď na pískovně Ovčáry u Staré Boleslavi, nebo tráví čas na speciálních pobytech v Jeseníkách, kde jsou pádlovací tréninky na surfech doplněny o další kompenzační cvičení a posilování.

"Cílem pravidelných tréninků a speciálních pobytů je tak tuzemská příprava pro všechny, co už surfování zkusili a mají zájem o to se dále posouvat a rozvíjet. Anebo pro ty, co se teprve surfovat chystají a chtějí být připraveni," říká Otmar Oliva ze Surf-Trip.cz. Navíc se podle něj lidé navzájem motivují a společně se těší na to, až budou moci vypádlovat na oceán a chytit si svou vlnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy