Obrazem: Toto jsou hrdinové tragické mise Apollo 1. Před smrtí upozorňovali na nedostatky modulu

Obrazem: Toto jsou hrdinové tragické mise Apollo 1. Před smrtí upozorňovali na nedostatky modulu
Tříčlenná posádka Apolla 1 se na oficiálních fotkách tvářila optimisticky a odhodlaně. V zákulisí  však vedla boj s liknavým zhotovitelem a spěchající NASA (zleva Edward White, Virgil Grissom a Roger Chaffee).
Posádka provedla řadu testů a při nich odhalila v kabině spoustu zásadních nedostatků, na něž upozorňoval především kapitán Grissom.
Zhotovitele však tlačil čas, a proto značnou část stížností nevyslyšel.
Výmluvná je tato fotka, kde se trojice modlí nad modelem Apollo 1. K snímku připojili text, v němž sdělují inženýrovi a manažerovi NASA Josephu F. Sheovi, jenž měl na starosti dohled nad konstrukcí velitelského modulu Apolla: "Ne, že bychom ti nevěřili, Joe, ale tentokrát jsme se rozhodli svěřit se do vyšší moci."
Foto: NASA
Magazín Magazín
26. 1. 2017 21:11
Před 50 lety, 27. ledna 1967, shořela při přípravě prvního pilotovaného letu projektu Apollo na startovací rampě kabina, v níž zahynuli astronauti Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Během simulace startu kosmické lodi se objevil zkrat na elektrické instalaci, který způsobil požár. Následky byly o to horší, že kabina byla naplněna čistým kyslíkem a nevhodná konstrukce vstupního otvoru lodi neumožňovala rychlou evakuaci posádky.
 

Právě se děje

před 3 minutami

Atlético porazilo Valencii a dotáhlo se na vedoucí San Sebastian

Fotbalisté Atlética Madrid zvítězili v 11. kole španělské ligy ve Valencii 1:0 a šestou výhrou po sobě se bodově dotáhli na vedoucí San Sebastian. "Rojiblancos" navíc sehráli o utkání méně.

O výhře celku ze španělské metropole rozhodl vlastním gólem v 79. minutě obránce Toni Lato. Atlético natáhlo ligovou neporazitelnost na 25 zápasů a jako jediné v ligové sezoně nenašlo přemožitele. Naposledy podlehlo v únoru městskému rivalovi Realu.

Elche remizovalo doma s Cádizem 1:1, přestože celý druhý poločas hrálo v deseti. Hosté ale v přesilovce pouze vyrovnali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy