Obrazem: Tohle zbylo z ledovců v Rakousku. Jejich torza chrání v létě plachty

Obrazem: Tohle zbylo z ledovců v Rakousku. Jejich torza chrání v létě plachty
O tání ledovců se hodně píše a širší veřejnost ho bere tak trochu na lehkou váhu.
Respektive jediný problém vidí v tom, že se stále snižuje počet oblastí, kde jde o letních prázdninách lyžovat. To však není to hlavní, co by nás mělo rmoutit.
Tání ledovců je globální problém - zvyšuje hladiny moří, mění koloběh vody i obraz krajiny a fungování ekosystému. A také dále otepluje vzduch - bílé plochy ledovců totiž odrážely sluneční záření.
Sněhové svahy nezaručuje v létě ani výška nad 3000 metrů. Nacházíme se na rakousko-italské hranici na vrcholu Karlesjoch ve výšce 3108 metrů nad mořem. Po sněhu ani památky.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
2. 9. 2018 14:22
Tání ledovců v rakouských (podobně jako v sousedních italských a švýcarských) Alpách pokračuje rychleji, než se předpokládalo. V polohách nad 3000 metrů býval sníh celoročně, dnes tu v létě zbyly pouze špinavé zbytky ledovců překryté bílými plachtami, které je mají chránit před sluncem. Do konce století mají podle vědců ledovce zmizet z Alp úplně.
 

Právě se děje

před 2 minutami

Švejdar odvolá policejního ředitele Husáka, který se zúčastnil večírku v Teplicích

"Po dnešním jednání s plukovníkem Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení. Plukovník Husák mě požádal o možnost čerpání řádné dovolené, jíž jsem vyhověl," uvedl na svém Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Husák se společně s dalšími desítkami lidí navzdory platným opatřením zúčastnil narozeninové oslavy bývalého poslance Petra Bendy v teplickém hotelu. Husáka k vyvození osobní odpovědnosti vyzval již i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Pokud tam pan ředitel Husák byl, platí pro něj stejná pravidla jako pro ostatní. Dopustil by se tím porušení vládních nařízení a očekávám, že z toho buď okamžitě vyvodí osobní odpovědnost, nebo to s ním pan policejní prezident, jako jeho přímý nadřízený, okamžitě kázeňsky vyřeší," řekl Hamáček.

Spolu s Husákem se oslavy zúčastnil také poslanec a šéf Národní sportovní agentury, který již na svůj poslanecký mandát rezignoval. Na oslavě se objevil také expremiér Jiří Paroubek nebo politik Jiří Šlégr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy