Obrazem: Pražská zoo slaví 85 let. Lachtany jí daroval Burian, první zvířata žila ve vile ředitele

Jiřina Bohdalová
Historie pražské zoo sahá až do 80. let 19. století. Snahy o její založení se ale zrealizovaly téměř o 40 let později. Koncem roku 1927 bylo oploceno osm hektarů budoucí zoo na pozemcích, které věnoval velkostatkář Alois Svoboda v Tróji.
Dnes se rozkládá na ploše o rozloze 58 hektarů.
Pro veřejnost byla zoologická zahrada poprvé otevřena 28. září 1931.
Prvním ředitelem se stal profesor Jiří Janda.
Foto: ZOO Praha
Petra Jansová Petra Jansová
28. 9. 2016 9:00
Pražská zoo oslaví pětaosmdesáté výročí svého vzniku. Podívejte se na unikátní historické snímky z archivu.

Brány pražské zoologické zahrady se poprvé veřejnosti otevřely 28. září 1931. Za pětaosmdesát let svojí existence se rozrostla z původních osmi hektarů na současných osmapadesát.

Prvním zvířetem, které se v zoo objevilo, byla vlčice Lotta. Ve stejném roce to byl i pár koní Převalského a o rok později (1932) první tygři. 

Historie pražské zahrady je rovněž velmi úzce spjata se slavnými osobnostmi, řada z nich se stala patrony, například Vlasta Burian věnoval zahradě v roce 1934 lachtany Batula a Hýtu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy