Pamatujete na počítačový pravěk? Místo monitoru televize, hry z magnetofonu a osmikilový notebook

Pamatujete na počítačový pravěk? Místo monitoru televize, hry z magnetofonu a osmikilový notebook
Počítačová hra, jejíž program se pouštěl z kazety v magnetofonu
Takhle vypadaly první opravdové počítačové hry. Šlo je spustit v počítačích ZX Spectrum 48K od britské firmy Sinclair. Z jejich provedení a nápadů těžil svět počítačových her dlouhá léta. Mimochodem, je to podobné jako s trabanty - i když už dávno existují mnohem vyspělejší nástupci, stále existuje komunita, která je věrná tomuto retro modelu, dokonce ještě nedávno vznikaly nové hry pro ZX Spectrum.
Robotron 1715, navržený a vyrobený v NDR. Od roku 1985, kdy se začal vyrábět, klasika v podnicích a firmách východního bloku.
Tiskárna Robotron. Tisklo se na papírový kotouč, vytištěná část se odtrhla, podobně jako účtenka z pokladny...
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
6. 3. 2017 9:00
Pamatujete na dobu, kdy počítač byl v podstatě televize s psacím strojem, kdy mechanika byla zabudovaná v klávesnici, kdy notebooky vážily přes osm kilogramů a počítačová hra se spouštěla z kazety v magnetofonu? To vše nabízí výstava "Století informace" na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Jedná se o soukromou sbírku Petra Váradiho ze Staré Paky. My vám přinášíme pouze ukázku jeho vzácných exponátů.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Policie hledá muže, který na ulici v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva mrtvé. Pachatel je na útěku, sdělil agentuře DPA mluvčí policie v Bielefeldu. Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Bild uvedl, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu.

Policie podezřívá z činu 52letého muže z Dolního Saska. Tvrdí, že veřejnosti nebezpečí nehrozí. "Policie má operační situaci plně pod kontrolou, ve službě je mnoho příslušníků," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy