Pamatujete na počítačový pravěk? Místo monitoru televize, hry z magnetofonu a osmikilový notebook

Pamatujete na počítačový pravěk? Místo monitoru televize, hry z magnetofonu a osmikilový notebook
Počítačová hra, jejíž program se pouštěl z kazety v magnetofonu
Takhle vypadaly první opravdové počítačové hry. Šlo je spustit v počítačích ZX Spectrum 48K od britské firmy Sinclair. Z jejich provedení a nápadů těžil svět počítačových her dlouhá léta. Mimochodem, je to podobné jako s trabanty - i když už dávno existují mnohem vyspělejší nástupci, stále existuje komunita, která je věrná tomuto retro modelu, dokonce ještě nedávno vznikaly nové hry pro ZX Spectrum.
Robotron 1715, navržený a vyrobený v NDR. Od roku 1985, kdy se začal vyrábět, klasika v podnicích a firmách východního bloku.
Tiskárna Robotron. Tisklo se na papírový kotouč, vytištěná část se odtrhla, podobně jako účtenka z pokladny...
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
6. 3. 2017 9:00
Pamatujete na dobu, kdy počítač byl v podstatě televize s psacím strojem, kdy mechanika byla zabudovaná v klávesnici, kdy notebooky vážily přes osm kilogramů a počítačová hra se spouštěla z kazety v magnetofonu? To vše nabízí výstava "Století informace" na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Jedná se o soukromou sbírku Petra Váradiho ze Staré Paky. My vám přinášíme pouze ukázku jeho vzácných exponátů.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy