Koňská hlava, Tykadla i UFO. Nejkrásnější snímky vesmíru z Hubbleova dalekohledu

Koňská hlava, Tykadla i UFO. Nejkrásnější snímky vesmíru z Hubbleova dalekohledu
Místo vzniku nových hvězd, mlhovina NGC 3603.
Prstencová mlhovina je planetární mlhovina rozpínající se rychlostí 20 až 30 kilometrů za sekundu ve vzdálenosti přes dva tisíce světelných let od Země.
Galaxie Sombrero leží asi 29 milionů světelných let daleko v souhvězdí Panny. Je těsně za hranicí viditelnosti pouhým okem, ale už s pomocí obyčejných dalekohledů ji lze zahlédnout. Velmi masivní galaxie, svými rozměry a objemem velká jako 800 miliard Sluncí.
Mlhovina Opičí hlava, vzdálená skoro šest a půl tisíce světelných let, nacházející se v souhvězdí Orion. Zobrazit 39 fotografií
Foto: NASA a Hubble Heritage Team (STScI/AURA)
Magazín Dan Poláček ČTK Magazín, Dan Poláček, ČTK
24. 4. 2020 6:00
Hubbleův dalekohled je jedním z největších vědeckých úspěchů lidstva, zařízení na oběžné dráze kolem Země dokázalo vědcům nabídnout obrazy z dalekého vesmíru a nahlédnout tak do historie kosmu. Díky teleskopu, který 24. dubna 1990 vynesl na orbitu raketoplán Discovery, astronomové nejen získali úchvatné snímky, ale také dokázali potvrdit řadu teorií.

Hubbleův dalekohled zkoumal i Sluneční soustavu. Zaznamenal třeba srážku komety Shoemaker-Levy 9 s Jupiterem v roce 1994, objevy velkých těles v Kuiperově pásu asteroidů pak přispěl k vyřazení Pluta ze seznamu planet.

Po misi v roce 1993 se dočkal ještě čtyř servisních zásahů v letech 1997, 1999, 2002 a 2009. Po zrušení letů raketoplánů v roce 2011 už se ale žádná další neplánuje. Teleskop, který přes drobné potíže stále funguje, tak v blízké budoucnosti nejspíš zanikne v atmosféře.

 

Právě se děje

Další zprávy