Drsní mafiáni, vybuchující atomovky a všude hazard. Před 115 lety vzniklo Las Vegas

Drsní mafiáni, vybuchující atomovky a všude hazard. Před 115 lety vzniklo Las Vegas
Takhle vypadala nejznámější ulice Fremont Street v roce 1959.
A zatímco kousek od pulzujícího města vybuchovaly bomby, lidé dál hráli hazardní hry, třeba i v bazénu.
V Las Vegas se natáčela řada slavných filmů. Mezi nimi například Kmotr II., bondovka Diamanty jsou věčné, Mars útočí!, Dannyho parťáci, Pařba ve Vegas nebo Iron Man.
V 90. letech nastal rozmach ve stavění obřích hotelových komplexů a vznikla známá místa jako The Mirage, Excalibur, MGM Grand, Planet Hollywood či Bellagio. S další výstavbou se město začalo roztahovat i do v okolí původního osídlení. Metropolitní oblast počátkem nového desetiletí čítala již na 741 tisíc stálých obyvatel.
Foto: Profimedia / Library of Congress
Dan Poláček Magdaléna Daňková Dan Poláček, Magdaléna Daňková
15. 5. 2020 6:01
V roce 1905 byla uprostřed Mohavské pouště ve státě Nevada založena osada Las Vegas. O rok později zde vznikl první hotel a roku 1911 se stalo samostatným městem. K největšímu rozmachu došlo ve 30. letech díky legalizaci hazardních her v Nevadě a otevření Hooverovy přehrady v roce 1936. I dnes je město slavné svou nikdy nekončící zábavou. Podívejte se, jak vznikalo.

Metropolitní oblast Las Vegas dnes čítá na 2,2 milionu obyvatel. V roce 1900 tu uprostřed Mohavské pouště přitom žilo pouhých 22 obyvatel. V květnu 1905 se zrodily plány na velkou budoucnost původem malé osady, která měla sloužit jako zastávka na železniční trati mezi Salt Lake, San Pedro a Los Angeles.

První hotel na území současného velkoměsta byl otevřen v roce 1906 a jmenoval se prozaicky Hotel Nevada, dnes je přejmenován na Golden Gate. Status samostatného města získalo Vegas v roce 1911 a ve 30. letech přišel díky legalizaci hazardních her v Nevadě a stavbou Hooverovy přehrady první velký rozmach. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy