Obrazem: Island je země ohně a ledu, nabízí dobrodružství pro začínající "polárníky"

Obrazem: Island je země ohně a ledu, nabízí dobrodružství pro začínající "polárníky"
Sílu vody nejlépe reprezentuje oblast aktivních gejzírů. Geysir, největší z nich, byl jako aktivní popsán už v roce 1294 a dokáže v nepravidelných intervalech vyvrhovat vodu až do výšky 80 metrů.
I tady ale lze najít známky oteplování. Ledovec oproti situaci před několika lety výrazně ustoupil a tvoří se v něm četné ledovcové jeskyně.
Okolí Víku je navštěvované také kvůli pozoruhodnému množství vodopádů. Ten údajně nejkrásnější, Skógafoss, měří zhruba 60 metrů.
Křížením se pak zformovalo nové odolné plemeno malého a velmi silného koně s typickou hustou hřívou. Chov jiných plemen je zakázán, aby se zachovala jeho čistota.
Foto: Martina Podhůrská
Martina Podhůrská Martina Podhůrská
28. 9. 2022 11:02
Přezdívá se mu země ohně a ledu, především mu ale vládne voda ve všech skupenstvích. Severský ostrovní stát patří k nejřidčeji osídleným evropským zemím a není divu, že se dvě třetiny jeho populace tísní v hlavním městě Reykjavíku. Zbytek země pokrývají ledovce, nepřístupné hory, sopky, dravé řeky a drsné pobřeží. Navzdory své odlehlosti krásy Islandu každoročně přilákají stovky tisíc lidí.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy