Designblok 2015 začíná. Přinese špičkový zahraniční design, mladé talenty i tvorbu amatérů

Veletržní palác
Sedmnáctý ročník Designbloku, který se bude konat 22. až 27. října, se mimo jiné odehraje na Výstavišti v pražských Holešovicích.
"Designblok se představí po delší době v prostorách, které byly stavěny přesně pro jeho účel. Průmyslový palác Praha Holešovice v době svého vzniku hostil výstavy toho nejlepšího z českého průmyslu. Prostor sám o sobě má silnou architekturu, která ale zároveň přinese vystavovatelům možnost přizpůsobit se jejich potřebám. Zejména díky možnosti různě velkých výstavních ploch. Samozřejmě i letos zůstává pravidlo nutnosti projít kvalitativním výběrovým řízením," přibližuje ředitelka Designbloku Jana Zielinski.
V rámci letošní přehlídky designu se již potřetí objeví i Art House, který bude tradičně hostit projekty na pomezí umění a designu. Letos naplní prostory novorenesanční budovy Lapidária Národního Muzea.
"Chtěla jsem maximálně využít atmosféry historického Lapidária a probudit místní osazenstvo nejrůznějších soch z mnohaletého spánku," vysvětluje letošní kurátorka Art House Lenka Lindaurová.
Foto: archiv Nikki Duijist
Petra Jansová Petra Jansová
21. 10. 2015 13:12
Designblok, největší středoevropská akce svého druhu, proběhne od 22. do 27. října. Na více než šedesáti místech v Praze představí tvorbu 250 vystavovatelů z Česka i zahraničí.

Fotogalerie – Hlavním námětem sedmnáctého ročníku Designbloku, který se bude konat od 22. do 27. října, se stala svoboda.

Naší společnosti totiž stále více schází idealismus, tvrdí organizátoři. "Jako by už nebyl prostor pro snění a experiment a vše bylo spojeno jen s ekonomickými zájmy. Svoboda je základním předpokladem fungování a rozvoje společnosti, alespoň takto ji vnímáme, a nás zajímalo, jak ji vnímají ostatní," vysvětluje kreativní ředitel Designbloku Jiří Macek.

Poprvé po deseti letech budou mít návštěvníci možnost zhlédnout podstatnou část Designbloku na jednom místě – v prostorách Výstaviště Praha Holešovice. Kromě zahraničních hvězd a mladých talentů se také představí amatérští tvůrci.

Designblok, zpočátku zaměřený jen na klienty několika distributorů designového nábytku, se postupem času rozrostl a stala se z něj největší středoevropská událost na poli designu otevřená nejenom obchodníkům, ale i běžným návštěvníkům. Počet vystavovatelů letos přesáhl 250 a představí se na více jak šedesáti místech po celé Praze.

Internetová anketa Křišťálová lupa jde do finále. Chcete vidět on-line deník Aktuálně.cz na vítězné příčce? Dejte nám svůj hlas zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 7 minutami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy