Designblok 2015 začíná. Přinese špičkový zahraniční design, mladé talenty i tvorbu amatérů

Veletržní palác
Sedmnáctý ročník Designbloku, který se bude konat 22. až 27. října, se mimo jiné odehraje na Výstavišti v pražských Holešovicích.
"Designblok se představí po delší době v prostorách, které byly stavěny přesně pro jeho účel. Průmyslový palác Praha Holešovice v době svého vzniku hostil výstavy toho nejlepšího z českého průmyslu. Prostor sám o sobě má silnou architekturu, která ale zároveň přinese vystavovatelům možnost přizpůsobit se jejich potřebám. Zejména díky možnosti různě velkých výstavních ploch. Samozřejmě i letos zůstává pravidlo nutnosti projít kvalitativním výběrovým řízením," přibližuje ředitelka Designbloku Jana Zielinski.
V rámci letošní přehlídky designu se již potřetí objeví i Art House, který bude tradičně hostit projekty na pomezí umění a designu. Letos naplní prostory novorenesanční budovy Lapidária Národního Muzea.
"Chtěla jsem maximálně využít atmosféry historického Lapidária a probudit místní osazenstvo nejrůznějších soch z mnohaletého spánku," vysvětluje letošní kurátorka Art House Lenka Lindaurová.
Foto: archiv Nikki Duijist
Petra Jansová Petra Jansová
21. 10. 2015 13:12
Designblok, největší středoevropská akce svého druhu, proběhne od 22. do 27. října. Na více než šedesáti místech v Praze představí tvorbu 250 vystavovatelů z Česka i zahraničí.

Fotogalerie – Hlavním námětem sedmnáctého ročníku Designbloku, který se bude konat od 22. do 27. října, se stala svoboda.

Naší společnosti totiž stále více schází idealismus, tvrdí organizátoři. "Jako by už nebyl prostor pro snění a experiment a vše bylo spojeno jen s ekonomickými zájmy. Svoboda je základním předpokladem fungování a rozvoje společnosti, alespoň takto ji vnímáme, a nás zajímalo, jak ji vnímají ostatní," vysvětluje kreativní ředitel Designbloku Jiří Macek.

Poprvé po deseti letech budou mít návštěvníci možnost zhlédnout podstatnou část Designbloku na jednom místě – v prostorách Výstaviště Praha Holešovice. Kromě zahraničních hvězd a mladých talentů se také představí amatérští tvůrci.

Designblok, zpočátku zaměřený jen na klienty několika distributorů designového nábytku, se postupem času rozrostl a stala se z něj největší středoevropská událost na poli designu otevřená nejenom obchodníkům, ale i běžným návštěvníkům. Počet vystavovatelů letos přesáhl 250 a představí se na více jak šedesáti místech po celé Praze.

Internetová anketa Křišťálová lupa jde do finále. Chcete vidět on-line deník Aktuálně.cz na vítězné příčce? Dejte nám svůj hlas zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 17 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

Moskva podle Lavrova vyhostí kromě deseti amerických také tři polské diplomaty v reakci na stejný krok Varšavy, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy