Nové centrum umění v New Yorku stálo 11 miliard. Samo se rozšíří i stáhne

Nové centrum umění v New Yorku stálo 11 miliard. Samo se rozšíří i stáhne
The Shed je dílem architektonického studia Diller Scofidio + Renfro. Je součástí budovy Bloomberg v západní části Manhattanu.
Plášť, který váží okolo 3,5 tuny, stojí celkem na šesti dvoumetrových kolech.
Díky motoru o síle patnácti koní se dá prostor otevřít už za pár minut.
Uvnitř prosklené budovy je zázemí pro umělce a kulturní spolky.
Foto: dsrny.com
mad mad
23. 4. 2019 11:24
New York má nové centrum umění nazvané The Shed. Jeho výstavba stála v přepočtu 11 miliard korun a trvala přibližně čtyři roky. Největší část investic spolkla zbrusu nová technologie pohyblivé střechy, která během několika minut zdvojnásobí kapacitu prostoru. The Shed, který je dílem architektonického studia Diller Scofidio + Renfro, stojí na trase High Line na západě Manhattanu. Na technologii nové budovy i historii čtvrti se podívejte v galerii.

Stavba budovy The Shed začala v polovině roku 2015 a trvala celkem čtyři roky. Název dostalo centrum od agentury Bloomberg, která do projektu investovala zhruba desetinu z celkem 11 miliard korun.

Centrum umění bude zázemím pro hostující hudebníky, tvůrce, filmaře i newyorský festival módy. Pozornost světa si stavba získala hlavně svou nápaditou technologií, která během pár minut rozšíří kapacitu prostoru na dvojnásobek.

Celková kapacita je 2700 míst, s posunutím pláště až 3000. 

The Shed je druhou nejnovější stavbou v New Yorku. Jen před pár měsíci město dokončilo stavbu obří vyhlídky The Vessel, která má podobu obří plástve. Obě stavby leží v západní části Manhattanu.

Podívejte se na video: Svůj objem zdvojnásobí do pěti minut. Sledujte vizualizaci budovy The Shed

Svůj objem zdvojnásobí do pěti minut. Sledujte vizualizaci budovy The Shed, nového centra umění v New Yorku | Video: Diller Scofidio + Renfro
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy