Nejlepší pěší trasy v Tyrolsku. Vedou kolem ledovců i přes bývalou válečnou frontu

Lechtalská stezka vede nejméně 85 kilometrů v nadmořské výšce 2000 až 2500 metrů podél hlavního hřebenu Lechtalských Alp. Zkušení horalé ji zvládnou za 10 dní.
Výchozím bodem Lechtalské stezky (Lechtaler Höhenweg) je obec Steeg v údolí Lechtal, respektive horská chata Stuttgarter Hütte. Cíl je na horské chatě Anhalter Hütte, od níž vás už čeká jen sestup do vesnice Elmen v údolí.
Po cestě je celkem 13 horských chat rakouské alpské asociace (Österreichischer Alpenverein), kde se turisté ubytují i najedí. Zajímavostí je, že se tento spolek nechce "roztahovat" po celém pohoří, proto jeho chaty najdete až mezi 2000 a 2500 metry nad mořem. Hojně foceným místem trasy je jezero Steinsee (na snímku).
Pokud se rozhodnete vydat se na Lechtalskou stezku, měli byste mít výbornou kondici, zkušenosti s pobytem v horách, ovládat základy lezení a netrpět závratěmi. I v létě můžete na některých úsecích využít lano, cepín a mačky.
Stubaiské Alpy vyhledávají v létě hlavně horolezci a v zimě lyžaři. Ovšem i příznivci treků si tu přijdou na své. Stubaiská stezka (Stubaier Höhenweg) je rozdělena do sedmi etap a vede skrz údolí Stubaital. Zřejmě největším zážitkem jsou na ní výhledy na ledovce mezi horskými chatami Dresdner a Bremer Hütte. Trasa je dlouhá skoro 80 kilometrů, překonáte na ní přes 5000 výškových metrů a nocleh najdete v osmi chatách. Ty nabízejí pokoje, noclehárny s matracemi i tzv. winterraumy: prostory, které jsou k dispozici v době, kdy je chata bez stálé obsluhy. Za přespání v nich se většinou platí menší obnos do kasičky.
Foto: Tirol Werbung
Magazín Magazín - za podpory: Rakousko - přijeďte a ožijte, logo, spolupráce
13. 8. 2019 16:00
Čtyři rakouští odborníci, od horského vůdce po novinářku, vybrali z dálkových pěších tras v Tyrolsku ty nejlepší, kterým se říká Great Walks. Jsou vesměs náročné, vedou divokou přírodou, spí se na nich v dobře vybavených chatách a jsou kvalitně značené. Na vás je jen naplánovat si cestu, sbalit batoh a připravit se na tři, pět nebo i deset dnů na horách. Odměnou budou výhledy na ledovcové třítisícovky, procházka největším borovicovým lesem v Evropě či připomínka rakousko-italské fronty z první světové války.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy