Nejkratší metro světa. Najdete ho v Alpách, měří kilometr a roušky jsou povinné

Nejkratší metro světa. Najdete ho v Alpách, měří kilometr a roušky jsou povinné
Nejkratší metro na světě se nachází v rakouském alpském středisku Serfaus. Prvenství je někdy přičítáno istanbulskému Tünelu, dlouhému jen něco přes půl kilometru. Ve skutečnosti se však jedná o lanovou dráhu v podzemí.
Dorfbahn Serfaus je nevšední nejen díky rekordně malé délce, ale i malebnému prostředí. Ze zastávek se můžete kochat horskými panoramaty, cestou na metro podrbat koně v ohradě.
Výhled z nástupiště.
Před vchodem mají i velmi praktickou informaci o době příjezdu dalšího spoje.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 7. 2020 18:07
Metro s názvem Dorfbahn Serfaus najdete v tyrolském horském středisku Serfaus. Měří pouhých 1280 metrů a pyšní se titulem nejkratší metro světa. Od roku 1985 slouží turistům a zachraňuje rakouskou vesničku od dopravního kolapsu. Z důvodu koronavirové epidemie se v něm nyní musí nosit roušky.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy sníží počet vojáků v Afghánistánu, na místě jich zůstane pět tisíc

Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000, řekl to podle agentury Reuters v sobotu americký ministr obrany Mark Esper. V rozhovoru s televizí Fox News tak upřesnil vyjádření prezidenta Donalda Trumpa z počátku týdne. USA mají nyní v Afghánistánu asi 8600 vojáků. Ke snižování jejich počtu se zavázaly v únoru v dohodě s afghánským hnutím Tálibán.

Trump už 3. srpna v rozhovoru s reportérem zpravodajského webu Axios uvedl, že do listopadu bude počet amerických vojáků v Afghánistánu snížení na "pravděpodobně někde mezi 4000 až 5000".

Nynější snižování počtu vojáků v Afghánistánu vychází z dohody, kterou USA podepsaly na konci února s radikálním hnutím Tálibán. Dohoda předpokládá, že do 135 dnů od jejího podpisu zůstane v Afghánistánu z původních 13 tisíc amerických vojáků 8600 mužů a žen ve zbrani. Tohoto počtu dosáhly USA v červnu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

OKD se připravuje na obnovení těžby, navýší počet zaměstnanců v dolech

Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

"Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní," řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy