Tohle je nejkrásnější nádraží v Česku. Najdete ho na Vysočině ve vesničce Rozsochy

Tohle je nejkrásnější nádraží v Česku. Najdete ho na Vysočině ve vesničce Rozsochy
Stříbro získaly Čelákovice s 1882 hlasy.
Bronz putuje do Slezských Rudoltic (1758 hlasů).
A tohle jsou další finalisté: Božejovice.
Kouty nad Desnou, finalista soutěže Nejkrásnější nádraží v Česku 2019.
Foto: Miloš Stloukal, Nejkrásnější nádraží 2019
Magazín Magazín
12. 11. 2019 15:00
Česko zná své nejkrásnější nádraží pro rok 2019. Na úterním vyhlášení se jím stala železniční stanice Rozsochy v kraji Vysočina. Podívejte se v galerii na další oceněné i nominované stavby.

Soutěž o titul Nejkrásnější nádraží České republiky letos vstoupila do svého třináctého ročníku. Jejím cílem je ukázat příklady, jak by měla nádraží a jejich okolí vypadat a jak by se o ně mělo pečovat. 

Letos bylo nominováno 66 nádraží a zastávek, o těch nejkrásnějších rozhodovala veřejnost. První místo s 2578 hlasy nakonec obsadily Rozsochy z kraje Vysočina. Převzaly tak štafetu od loňského vítěze, stanice Blíževedly na Českolipsku.

Poprvé se také rozdávala cena Osobnost ročníku, kterou získala výpravčí Milena Vyčítalová za mnohaletou péči o květinovou výzdobu středomoravských stanic, kde pracovala.

"Nádražní budovy jsou pro cestující mířící na vlak vždy jejich prvním kontaktem s železnicí. A stejně jako v jiných případech hraje při tomto setkání důležitou roli první dojem. Jsme si toho dobře vědomi a vedle rekonstrukcí tratí a stanic se zaměřujeme také na zlepšování stavu výpravních budov," řekl při vyhlašování generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Svoboda.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rekonstrukce státu a Milion chvilek vyzvaly Radu ČT k odkladu volby dozorčí komise

Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové dozorčí komise Rady ČT na 8. prosince, kdy situaci posoudí sněmovní volební výbor. Rada svůj poradní orgán odvolala zřejmě v rozporu se zákonem, uvedli v úterý zástupci iniciativy Rekonstrukce státu a spolku Milion chvilek na tiskové konferenci před budovou ČT na Kavčích horách v Praze.

Radní Hana Lipovská odvolání v minulých dnech hájila, podle ní bylo v souladu se zákonem a rada k němu přistoupila s péčí řádného hospodáře. Důvodem byly vážné výhrady k práci komise. Nespokojenost vyvrcholila při projednávání směny pozemku pod ostravským studiem, ke kterému komise včas nedodala některé podklady.

Podle předsedy spolku Milion chvilek Benjamina Rolla Česká televize po 20 letech opět čelí politickým tlakům a je potřeba se jim postavit. Rada se má ve středu zabývat volbou nové komise, přestože ta stávající zřejmě nebyla odvolána v souladu se zákonem, aktualizovaným rozpočtem ČT na letošní rok nebo aktualizovanými dlouhodobými plány ČT na další čtyři roky. Tato témata může podle Rolla použít k nátlaku na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy