Tohle je nejkrásnější nádraží v Česku. Najdete ho na Vysočině ve vesničce Rozsochy

Tohle je nejkrásnější nádraží v Česku. Najdete ho na Vysočině ve vesničce Rozsochy
Stříbro získaly Čelákovice s 1882 hlasy.
Bronz putuje do Slezských Rudoltic (1758 hlasů).
A tohle jsou další finalisté: Božejovice.
Kouty nad Desnou, finalista soutěže Nejkrásnější nádraží v Česku 2019.
Foto: Miloš Stloukal, Nejkrásnější nádraží 2019
Magazín Magazín
12. 11. 2019 15:00
Česko zná své nejkrásnější nádraží pro rok 2019. Na úterním vyhlášení se jím stala železniční stanice Rozsochy v kraji Vysočina. Podívejte se v galerii na další oceněné i nominované stavby.

Soutěž o titul Nejkrásnější nádraží České republiky letos vstoupila do svého třináctého ročníku. Jejím cílem je ukázat příklady, jak by měla nádraží a jejich okolí vypadat a jak by se o ně mělo pečovat. 

Letos bylo nominováno 66 nádraží a zastávek, o těch nejkrásnějších rozhodovala veřejnost. První místo s 2578 hlasy nakonec obsadily Rozsochy z kraje Vysočina. Převzaly tak štafetu od loňského vítěze, stanice Blíževedly na Českolipsku.

Poprvé se také rozdávala cena Osobnost ročníku, kterou získala výpravčí Milena Vyčítalová za mnohaletou péči o květinovou výzdobu středomoravských stanic, kde pracovala.

"Nádražní budovy jsou pro cestující mířící na vlak vždy jejich prvním kontaktem s železnicí. A stejně jako v jiných případech hraje při tomto setkání důležitou roli první dojem. Jsme si toho dobře vědomi a vedle rekonstrukcí tratí a stanic se zaměřujeme také na zlepšování stavu výpravních budov," řekl při vyhlašování generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Svoboda.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy