Tohle je nejkrásnější nádraží v Česku. Najdete ho na Vysočině ve vesničce Rozsochy

Tohle je nejkrásnější nádraží v Česku. Najdete ho na Vysočině ve vesničce Rozsochy
Stříbro získaly Čelákovice s 1882 hlasy.
Bronz putuje do Slezských Rudoltic (1758 hlasů).
A tohle jsou další finalisté: Božejovice.
Kouty nad Desnou, finalista soutěže Nejkrásnější nádraží v Česku 2019.
Foto: Miloš Stloukal, Nejkrásnější nádraží 2019
Magazín Magazín
12. 11. 2019 15:00
Česko zná své nejkrásnější nádraží pro rok 2019. Na úterním vyhlášení se jím stala železniční stanice Rozsochy v kraji Vysočina. Podívejte se v galerii na další oceněné i nominované stavby.

Soutěž o titul Nejkrásnější nádraží České republiky letos vstoupila do svého třináctého ročníku. Jejím cílem je ukázat příklady, jak by měla nádraží a jejich okolí vypadat a jak by se o ně mělo pečovat. 

Letos bylo nominováno 66 nádraží a zastávek, o těch nejkrásnějších rozhodovala veřejnost. První místo s 2578 hlasy nakonec obsadily Rozsochy z kraje Vysočina. Převzaly tak štafetu od loňského vítěze, stanice Blíževedly na Českolipsku.

Poprvé se také rozdávala cena Osobnost ročníku, kterou získala výpravčí Milena Vyčítalová za mnohaletou péči o květinovou výzdobu středomoravských stanic, kde pracovala.

"Nádražní budovy jsou pro cestující mířící na vlak vždy jejich prvním kontaktem s železnicí. A stejně jako v jiných případech hraje při tomto setkání důležitou roli první dojem. Jsme si toho dobře vědomi a vedle rekonstrukcí tratí a stanic se zaměřujeme také na zlepšování stavu výpravních budov," řekl při vyhlašování generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Svoboda.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy