I tak se dá zkrášlit pohraničí. Na Karlovarsku polepili hladovou zeď pestrou mozaikou

I tak se dá zkrášlit pohraničí. Na Karlovarsku polepili hladovou zeď pestrou mozaikou
Nejdecká hladová zeď má půl kilometru. V předválečném období ji Němci postavili z pevné žuly. Po odsunu ale začala postupně chátrat, až ji v 60. letech Češi nahradili betonem. "Smůla byla, že si mnoho lidí opracované kameny rozebralo a odneslo na své stavby," podotýká Jarmila Janků, která pracuje jako učitelka v základní umělecké škole.
Dodnes město lemuje oprýskaná betonová zeď. Nápad na její proměnu se zrodil na výletě v Barceloně. Jarmila Janků město v rámci výtvarného projektu poznávala s několika studenty. "Uchvátily nás domy architekta Antonia Gaudího, neobvyklých tvarů a barev, pokryté mozaikou z keramických střepů. Hned po příjezdu domů jsme s dětmi zkoušeli vytvořit mozaiku u školy. Povedlo se, a tak přišla na řadu i hladová zeď," říká učitelka.
Studenti ve škole navrhli šablonu a dobrovolníci ji obkreslili na celkem osmdesát metrů betonové zdi. "Jednotlivé návrhy představují proměny řeky Rolavy, která pramení v horských lukách a přes lesy přitéká do města," podotýká Janků.
Na proměně se aktivně podílelo přes 200 obyvatel. Další lidé pomáhali se sběrem skla, z kterého dobrovolníci vytvořili samotnou mozaiku.
Foto: Jarmila Janků
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
8. 12. 2019 16:05
Osmitisícová obec Nejdek leží v pohraniční oblasti poblíž Karlových Varů. Ještě před válkou v ní Němci postavili žulovou zeď, která oddělovala pěší cestu od přilehlých domů. Po odsunu přišli noví usedlíci, kamennou zeď rozebrali a nahradili betonem. Po 70 letech si Nejdečané řekli, že by s šedí u silnice mohli něco udělat, a hladovou zeď polepili keramickou mozaikou. Podívejte se.

Nejdecká hladová zeď je jedním z kandidátů na hlavní cenu v soutěži Má vlast cestami proměn. Další obnovené domy, sochy i zámky můžete zhlédnout na webových stránkách Aktuálně či samotného projektu. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Atlético porazilo Valencii a dotáhlo se na vedoucí San Sebastian

Fotbalisté Atlética Madrid zvítězili v 11. kole španělské ligy ve Valencii 1:0 a šestou výhrou po sobě se bodově dotáhli na vedoucí San Sebastian. "Rojiblancos" navíc sehráli o utkání méně.

O výhře celku ze španělské metropole rozhodl vlastním gólem v 79. minutě obránce Toni Lato. Atlético natáhlo ligovou neporazitelnost na 25 zápasů a jako jediné v ligové sezoně nenašlo přemožitele. Naposledy podlehlo v únoru městskému rivalovi Realu.

Elche remizovalo doma s Cádizem 1:1, přestože celý druhý poločas hrálo v deseti. Hosté ale v přesilovce pouze vyrovnali.

Španělská fotbalová liga - 11. kolo:

Elche - Cádiz 1:1 (38. Boyé - 55. Álvaro), Valencie - Atlético Madrid 0:1 (79. vlastní Lato),

18:30 Huesca - FC Sevilla,

21:00 Real Madrid - Alavés.

Zdroj: ČTK
Další zprávy