Překrásné noční obrazy z Divokého západu od malíře, který předběhl Zdeňka Buriana

Překrásné noční obrazy z Divokého západu od malíře, který předběhl Zdeňka Buriana
Přátelé, nebo nepřátelé? (1902-1905)
Západ slunce na pláních (1905-1906)
Bleskem poznamenaný (1908)
Příběh o tom, kam jde slunce (1907)
Foto: Frederic Remington / National Gallery of Art, Washington / Public domain
Dan Poláček Marek Pros Dan Poláček, Marek Pros
20. 8. 2021 6:00
Americký malíř, ilustrátor, sochař a spisovatel Frederic Sackrider Remington zachytil ve svém díle Divoký západ na konci 19. století. Zaměřoval se na kovboje, americké indiány, kavalerie i civilizací nedotčenou přírodu.

Remingtona nejvíce ovlivnil rok 1881, kdy po smrti otce odjel do Montany, kde poznal pravý život na Divokém západě. Pořídil tu spoustu skic, ilustroval knihy a časopisy a nakonec vystudoval i uměleckou školu v New Yorku.

Remington s oblibou maloval obrazy, které byly směsicí skutečných míst s vymyšlenými událostmi. Dbal na detaily a maloval natolik dovedně, že lidé jeho dílům věřili a mysleli si, že se malíř stal jejich přímým svědkem.

Podívejte se na obrazy, na kterých zachycuje jedinečnou atmosféru Divokého západu, jeho přírodu, obyvatele i zvířata na konci 19. století.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy