Foto: Nezáleží na rase, původu ani bohatství. Tihle malí hudebníci to neřeší a válí

Foto: Nezáleží na rase, původu ani bohatství. Tihle malí hudebníci to neřeší a válí
Jde tisíce dětí po celém světě vytáhnout prostřednictvím výuky hudby zdarma z vyloučených lokalit a ze sociálně vyloučených komunit či rodin? Odpověď už desítky let zní "ano".
Projekt El Siystema vznikl v 70. letech původně ve Venezuele, postupně se rozšířil po celé Jižní Americe, Evropě, USA i Kanadě. Všude funguje jako výborná sociální prevence.
O hudbu jde totiž až ve druhé řadě, hudba je jen prostředek, jak vytrhnout děti z marnění času v zapadlých lokalitách bez perspektivy.
Do projektu El Sistema je zapojena také Česká republika. Díky Miladě Cholujové, která založila Nadační fond Harmonie a dodnes je jeho ředitelkou. Na konci prázdnin vyrazilo sedm vybraných dětí z Česka na velké galakoncerty do Birminghamu a Londýna.
Foto: NF Harmonie
hrz hrz
13. 10. 2018 7:41
Pocházejí z nejrůznějších rodinných a společenských poměrů. Nebýt výuky hudby El Sistema, která je zdarma, nikdy by patrně muzikanty nebyli. Od prvních chvil hrají v orchestru s kamarády, hodiny individuálního drilování s učitelem odpadají. Funguje to. Když se sejdou s kamarády z celé Evropy v rámci Sistema Europe Youth Orchestra, po zkouškách jsou schopní fungovat jako profesionální orchestr. A vyprodávat prestižní koncertní sály světa. Mimochodem - je jim od šesti do patnácti let. Projekt funguje díky Nadačnímu fondu Harmonie i u nás, ale potýká se s financemi.
 

Právě se děje

Další zprávy