Důchodci jako sprejeři. Je to magické, pochvalují si senioři

sprejující senioři
Speciální projekt, ve kterém se ze seniorů stávají aktivní sprejeři, se jmenuje Making street art.
Název Lata znamená plechovka spreje a 65 je věk, ve kterém odchází Portugalci do důchodu.
V roce 2012 začala organizace pořádat workshopy pro starší občany v Lisabonu.
Plochy v různých částech Lisabonu pro praktickou část kurzů poskytlo neziskové organizaci město.
Foto: Reuters
jaz
4. 6. 2015 16:58
V ulicích hlavního města Portugalska jsou běžně k vidění sprejující senioři. Místní iniciativa se tak snaží zmenšit propast mezi generacemi.

Lisabon – Více jak stovka portugalských seniorů krášlí ulice hlavního města svými graffiti pod hlavičkou neziskové organizace Lata 65, jejíž číslovka v názvu naznačuje věk, ve kterém místní obyvatelé odcházejí do důchodu.

Iniciativa, která se snaží rozbít společenské stereotypy, pořádá kurzy pouličního umění ve svých dílnách, kde učí techniku street artu i historii umění. Své zkušenosti seniorům předávají i místní umělci.

"Sprej má v sobě něco magického. Nedokážu ale vysvětlit, co to je. Každý rád experimentuje a starší osoby nejsou výjimkou," řekla BuzzFeed spoluzakladatelka projektu Lara Seixo Rodrigues s tím, že na pouliční umění není nikdo příliš starý.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy