Na Sověty jsme nemočili. Vzpomínky na Kdyby tisíc klarinetů

Na Sověty jsme nemočili. Vzpomínky na Kdyby tisíc klarinetů
Film převedl na plátno slavné hudební pásmo, jímž na konci padesátých let začala v Divadle Na zábradlí éra divadel malých forem. Z mnohých písní zde uvedených se staly hity - Babetta, Kapitáne, kam s tou lodí, Tak abyste to věděla, Motýl či Spím.
"Námět byl celkem nosný, ale na té malé divadelní scéně se toho nedalo tolik udělat. Režiséři Ján Roháč, Vladimír Svitáček, ale i Miloš Forman, který to později vzdal, říkali, že by z toho mohl být docela zajímavý film. A tak až někdy v roce 1962 jsme se začali scházet," vzpomíná Jiří Suchý.
Snímek o tom, jak se ve vojenské posádce blízko lázeňského města Alkalis vojenská výzbroj promění v hudební nástroje, zhlédly v československých kinech čtyři miliony diváků.
Vojáci v hudebních nástrojích nacházejí zalíbení, proti posádce je podniknuta trestná výprava, leč bezvýsledně. Nakonec si vojáci v přímém televizním přenosu uspořádají estrádu.
Foto: Bontonfilm
ČTK ČTK, hrz
29. 1. 2015 10:51
Legendárnímu muzikálu Kdyby tisíc klarinetů je 50 let. Tehdy přilákali čtyři miliony diváků. O natáčení dodnes koluje řada historek a fám. Včetně té o močení na sovětskou delegaci.

Praha - O groteskní proměně zbraní na hudební nástroje a následné televizní estrádě vypráví filmový muzikál Kdyby tisíc klarinetů, od jehož premiéry dnes uplyne rovné půlstoletí.

Za účasti tehdejší herecké a muzikantské elity vznikl snímek v režii Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka na námět Jiřího Suchého a hudbu Jiřího Šlitra, dnes pokládaný na kulturní klenot české pop-music.

Celý film byl jedinečný svou atmosférou, jiskřivou hravostí, čišelo z něj velké nadšení všech zúčastněných, kteří si byli vědomi toho, že dělají něco výjimečného, co tu do té doby ještě nebylo.

Od roku 2003 byl už celkem pětkrát vydán na nosičích DVD.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy