Na Sověty jsme nemočili. Vzpomínky na Kdyby tisíc klarinetů

Na Sověty jsme nemočili. Vzpomínky na Kdyby tisíc klarinetů
Film převedl na plátno slavné hudební pásmo, jímž na konci padesátých let začala v Divadle Na zábradlí éra divadel malých forem. Z mnohých písní zde uvedených se staly hity - Babetta, Kapitáne, kam s tou lodí, Tak abyste to věděla, Motýl či Spím.
"Námět byl celkem nosný, ale na té malé divadelní scéně se toho nedalo tolik udělat. Režiséři Ján Roháč, Vladimír Svitáček, ale i Miloš Forman, který to později vzdal, říkali, že by z toho mohl být docela zajímavý film. A tak až někdy v roce 1962 jsme se začali scházet," vzpomíná Jiří Suchý.
Snímek o tom, jak se ve vojenské posádce blízko lázeňského města Alkalis vojenská výzbroj promění v hudební nástroje, zhlédly v československých kinech čtyři miliony diváků.
Vojáci v hudebních nástrojích nacházejí zalíbení, proti posádce je podniknuta trestná výprava, leč bezvýsledně. Nakonec si vojáci v přímém televizním přenosu uspořádají estrádu.
Foto: Bontonfilm
ČTK ČTK, hrz
29. 1. 2015 10:51
Legendárnímu muzikálu Kdyby tisíc klarinetů je 50 let. Tehdy přilákali čtyři miliony diváků. O natáčení dodnes koluje řada historek a fám. Včetně té o močení na sovětskou delegaci.

Praha - O groteskní proměně zbraní na hudební nástroje a následné televizní estrádě vypráví filmový muzikál Kdyby tisíc klarinetů, od jehož premiéry dnes uplyne rovné půlstoletí.

Za účasti tehdejší herecké a muzikantské elity vznikl snímek v režii Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka na námět Jiřího Suchého a hudbu Jiřího Šlitra, dnes pokládaný na kulturní klenot české pop-music.

Celý film byl jedinečný svou atmosférou, jiskřivou hravostí, čišelo z něj velké nadšení všech zúčastněných, kteří si byli vědomi toho, že dělají něco výjimečného, co tu do té doby ještě nebylo.

Od roku 2003 byl už celkem pětkrát vydán na nosičích DVD.

 

Právě se děje

Další zprávy