Na co myslí váš pes? Vědci vyvinuli překladač zvířecí řeči

jaz
28. 1. 2014 17:34
Vědci ze švédské laboratoře vyvinuli dorozumívací zařízení pro pejskaře.
Na co myslí váš pes? | Video: jaz

Stockholm - Výzkum psího mozku v posledních letech výrazně pokročil a toho využili vynálezci ze Švédska a vytvořili unikátní zařízení. To pomocí nejnovějších technologií zjistí, co si pejsci myslí.

No More Woof, jak se projekt jmenuje, je zatím v testovací fázi. Tvůrci teď spustili mediální kampaň, aby získali pro vývoj i výrobu svých produktů více peněz.

Komunikace se čtyřnohým mazlíčkem tak už nebude jen námětem pro filmové tvůrce, ale již brzy se stane skutečností.

Nejnovější technologie dokáže mozkové vlny interpretovat a převést do hlasové podoby. Výsledkem je jednoduchá věta v anglickém jazyce, která se ozve z reproduktoru. 

Jelikož je produkt zatím ve fázi testování, je schopen reprodukovat pouze základní sdělení, jako je "Mám hlad", "Jsem unavený" nebo "Chci ven". V budoucnu se bude rozšiřovat a také překládat do více jazyků. V plánu je francouzština, španělština i čínština. Majitelé čtyřnohých mazlíčků si budou moct vybrat i druh hlasu, který bude mluvit za jejich pejska.

Vědci zároveň doufají, že v brzké době budou schopni zajistit i obrácenou komunikaci mezi psem a jeho pánem. Hodlají převádět pro změnu lidskou řeč do té zvířecí.

Základní verze produktu No More Woof bude stát okolo 1300 korun, přičemž nejdražší výrobek vyjde zájemce na 24 tisíc.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy