Na co myslí váš pes? Vědci vyvinuli překladač zvířecí řeči

jaz
28. 1. 2014 17:34
Vědci ze švédské laboratoře vyvinuli dorozumívací zařízení pro pejskaře.
Na co myslí váš pes? | Video: jaz

Stockholm - Výzkum psího mozku v posledních letech výrazně pokročil a toho využili vynálezci ze Švédska a vytvořili unikátní zařízení. To pomocí nejnovějších technologií zjistí, co si pejsci myslí.

No More Woof, jak se projekt jmenuje, je zatím v testovací fázi. Tvůrci teď spustili mediální kampaň, aby získali pro vývoj i výrobu svých produktů více peněz.

Komunikace se čtyřnohým mazlíčkem tak už nebude jen námětem pro filmové tvůrce, ale již brzy se stane skutečností.

Nejnovější technologie dokáže mozkové vlny interpretovat a převést do hlasové podoby. Výsledkem je jednoduchá věta v anglickém jazyce, která se ozve z reproduktoru. 

Jelikož je produkt zatím ve fázi testování, je schopen reprodukovat pouze základní sdělení, jako je "Mám hlad", "Jsem unavený" nebo "Chci ven". V budoucnu se bude rozšiřovat a také překládat do více jazyků. V plánu je francouzština, španělština i čínština. Majitelé čtyřnohých mazlíčků si budou moct vybrat i druh hlasu, který bude mluvit za jejich pejska.

Vědci zároveň doufají, že v brzké době budou schopni zajistit i obrácenou komunikaci mezi psem a jeho pánem. Hodlají převádět pro změnu lidskou řeč do té zvířecí.

Základní verze produktu No More Woof bude stát okolo 1300 korun, přičemž nejdražší výrobek vyjde zájemce na 24 tisíc.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Obránce Jurčina bude v hokejové Spartě pokračovat, Ďaloga končí

Obránce Milan Jurčina uspěl na zkoušce v hokejové Spartě a v klubu bude hrát do konce sezony. V týmu naopak končí jiný slovenský obránce Marek Ďaloga. Pražané o něho měli zájem, ale slovenský reprezentant nabídku na prodloužení spolupráce odmítl.

Šestatřicetiletý Jurčina přišel do Sparty v polovině října a v sedmi extraligových zápasech nasbíral pět bodů za dvě branky a tři asistence. "Během zkoušky prokázal naplno své kvality. Spolu s trenéry jsme z něj nadšení a jsme moc rádi, že jsme se domluvili. Naše obranné řady pozvedl svým důrazem, mladší hráči se od něj mohou spoustu věcí naučit," uvedl sportovní ředitel vedoucího týmu extraligy Petr Ton na klubovém webu.

O šest let mladší Ďaloga posílil Spartu, za kterou již v minulosti hrál, krátce před začátkem sezony a podepsal smlouvu do začátku listopadové reprezentační přestávky. Vedení pražského klubu mělo o jeho služby zájem i nadále, účastník loňských olympijských her a pěti světových šampionátů se ale rozhodl odejít.

před 45 minutami

Na českých dálnicích hrozí 40kilometrové kolony. Dopravci vozy registrují příliš pomalu

Do nového mýta bylo zatím přihlášeno 196 000 vozů, tedy 43 procent z celkového počtu. Po prosincovém spuštění systému se na jednotky bude čekat desítky hodin. Na dálnicích tak hrozí kolony dlouhé až 40 kilometrů.

před 54 minutami

Kreuzigerova stáj mění z Dimension Data název na NTT

Tým Dimension Data, za který jezdí český cyklista Roman Kreuziger, změní od příští sezony název. Jihoafrická stáj ponese podle titulárního sponzora jméno NTT Pro Cycling a změní barvy.

Nový dres a název dnes představily osobnosti týmu Edvald Boasson Hagen či Michael Valgren v sídle japonské komunikační společnosti NTT v Tokiu. Místo zelenobílých dresů nyní budou jezdit cyklisté týmu v černomodrých, které mírně připomínají barvy bývalé stáje Sky.

Další zprávy