Jak se mlsalo za první republiky. Lahůdkářství a cukrárny nabízely chlebíčky i ananas

Jak se mlsalo za první republiky. Lahůdkářství a cukrárny nabízely chlebíčky i ananas
Žatecký rodák Josef Lippert otevřel v Praze v ulici Na Příkopě lahůdkářství koncem března 1892.
V centru Prahy ve Vodičkově ulici se nachází tradiční česká cukrárna Myšák. Vznikla na konci 19. století a dodnes patří k nejpopulárnějším cukrářským podnikům v hlavním městě.
Obsluha v kavárně Slavia na Národní třídě v Praze, foceno v roce 1963.
Pražský lahůdkář Jan Paukert (na fotce uprostřed) vytvořil obložený chlebíček počátkem 20. století. Jeho podnik sídlil v Praze na Národní třídě.
Foto: Aktuálně.cz / Archiv Rudolfa Linky
Dan Poláček Marek Pros ČTK Dan Poláček, Marek Pros, ČTK
13. 5. 2022 6:00
Už před 130 lety si Pražené dopřávali dobroty u vyhlášených lahůdkářů. Na výběr měli třeba paštiku s pravými lanýži, humrové chlebíčky nebo pravý ananas až z Havaje. Řada pamlsků přečkala obě světové války a "vynálezy" tehdejší doby se prodávají dodnes, ať už jde o obložené chlebíčky, nebo točenou banánovou zmrzlinu. Podívejte se v galerii, jak vypadaly vyhlášené cukrárny a lahůdkářství v Praze.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy