Manželé koupili na Broumovsku faru u hřbitova. Mění ji na bydlení a kulturní centrum

Manželé koupili na Broumovsku faru u hřbitova. Mění ji na bydlení a kulturní centrum
"Výhoda je, že když je tu člověk sám, covid jako by neexistoval. Pokud si k práci nezapnu rádio, o ničem nevím. Je tu naprostý klid," pochvaluje si majitel.
Na kopci, který byl pro dostatek vody i pastvin v minulosti strategickým místem k životu, je dodnes cítit silný duch místa. Fara s kostelem se stala dominantou vrchu pravděpodobně už ve 14. století, jejich současná podoba je ale ve stylu raně barokním a s největší pravděpodobností pochází z pera italského stavitele Martina Allia. Kostel s názvem svatého Jiří a Martina jako jediný z celé broumovské skupiny venkovských kostelů nepochází z pera Dientzenhoferů.
Raně barokní faru v obci Martínkovice na Broumovsku si mladá rodina vyhlédla před dvěma lety v době pandemie. Unavená městským životem, který trávila hlavně v Olomouci, snila o bydlení se zázemím pro pořádání kulturních a komunitních akcí.
Smékalovi, kteří zatím bydlí v bytě v Náchodě, doufají, že se na faru budou moci nastěhovat v září příštího roku. "Chceme to stihnout do té doby, než půjde syn do školy. Rádi bychom i kvůli němu v rámci našich možností přispěli ke kreativnímu a novému typu vzdělávání v regionu," usmívá se mladý řemeslník.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
20. 1. 2022 6:00
Adam Smékal zachraňuje se svou ženou Annou faru v Martínkovicích na Broumovsku. Barokní dům s výhledem na hřbitov a kostel koupili před dvěma lety a svépomocí ho mění na rodinné bydlení. Sní o tom, že místo jednou bude komunitně žít a otevře se světu. Odmítají názor, že bývalé Sudety nejsou místem pro mladé. "Když jsou dušičky, připadáme si tu jako nad městem," říkají.

Fara okouzlila Adama a Annu svým geniem loci a umístěním v obci. Přestože přiléhá ke hřbitovu, stojí na zalesněném vrchu Chmelnice a z něj vyhlíží na kraj skalních věží a pastvin. "O tom, že je k mání, mi řekla má žena, která pracuje na místním rozvoji Broumovska a z kraje sama pochází. Popravdě jsem moc nevěřil, že to bude pro nás. Po prohlídce jsem ale změnil názor," říká Adam, který dům opravuje svépomocí jen s pár řemeslníky.

Budova stála na kopci pravděpodobně už ve 14. století, její současná podoba vznikla až o tři století později, v raně barokním stylu. Stejně jako sousední kostel je památkově chráněná, a majitelé tak rekonstrukci musí konzultovat s památkáři. Až si faru na Chmelnici zabydlí, chtějí v areálu pořádat kulturní, komunitní a vzdělávací akce. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy