Manželé koupili na Broumovsku faru u hřbitova. Mění ji na bydlení a kulturní centrum

Manželé koupili na Broumovsku faru u hřbitova. Mění ji na bydlení a kulturní centrum
"Výhoda je, že když je tu člověk sám, covid jako by neexistoval. Pokud si k práci nezapnu rádio, o ničem nevím. Je tu naprostý klid," pochvaluje si majitel.
Na kopci, který byl pro dostatek vody i pastvin v minulosti strategickým místem k životu, je dodnes cítit silný duch místa. Fara s kostelem se stala dominantou vrchu pravděpodobně už ve 14. století, jejich současná podoba je ale ve stylu raně barokním a s největší pravděpodobností pochází z pera italského stavitele Martina Allia. Kostel s názvem svatého Jiří a Martina jako jediný z celé broumovské skupiny venkovských kostelů nepochází z pera Dientzenhoferů.
Raně barokní faru v obci Martínkovice na Broumovsku si mladá rodina vyhlédla před dvěma lety v době pandemie. Unavená městským životem, který trávila hlavně v Olomouci, snila o bydlení se zázemím pro pořádání kulturních a komunitních akcí.
Smékalovi, kteří zatím bydlí v bytě v Náchodě, doufají, že se na faru budou moci nastěhovat v září příštího roku. "Chceme to stihnout do té doby, než půjde syn do školy. Rádi bychom i kvůli němu v rámci našich možností přispěli ke kreativnímu a novému typu vzdělávání v regionu," usmívá se mladý řemeslník.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
20. 1. 2022 6:00
Adam Smékal zachraňuje se svou ženou Annou faru v Martínkovicích na Broumovsku. Barokní dům s výhledem na hřbitov a kostel koupili před dvěma lety a svépomocí ho mění na rodinné bydlení. Sní o tom, že místo jednou bude komunitně žít a otevře se světu. Odmítají názor, že bývalé Sudety nejsou místem pro mladé. "Když jsou dušičky, připadáme si tu jako nad městem," říkají.

Fara okouzlila Adama a Annu svým geniem loci a umístěním v obci. Přestože přiléhá ke hřbitovu, stojí na zalesněném vrchu Chmelnice a z něj vyhlíží na kraj skalních věží a pastvin. "O tom, že je k mání, mi řekla má žena, která pracuje na místním rozvoji Broumovska a z kraje sama pochází. Popravdě jsem moc nevěřil, že to bude pro nás. Po prohlídce jsem ale změnil názor," říká Adam, který dům opravuje svépomocí jen s pár řemeslníky.

Budova stála na kopci pravděpodobně už ve 14. století, její současná podoba vznikla až o tři století později, v raně barokním stylu. Stejně jako sousední kostel je památkově chráněná, a majitelé tak rekonstrukci musí konzultovat s památkáři. Až si faru na Chmelnici zabydlí, chtějí v areálu pořádat kulturní, komunitní a vzdělávací akce. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Volejbalisté v Evropské lize zdolali Belgii, jako jediní ve skupině jen vítězí

Čeští volejbalisté ve druhém kole Evropské ligy zvítězili v Kutné Hoře nad Belgií jednoznačně 3:0 na sety a jsou jediným neporaženým týmem ve skupině C. Zkomplikovali si závěr úvodní sady, kterou přesto vyhráli 26:24, ale v další dvou setech už dovolili soupeři jen 16 a 12 bodů. S plným bodovým ziskem vedou skupinu a udělali významný krok k postupu do Final Four.

Nejproduktivnějším hráčem českého výběru byl sedmnáctibodový univerzál Indra. Zdatně mu sekundoval smečař Jan Galabov, který zapsal 15 bodů.

Další zápas v Evropské lize čeká české volejbalisty ve středu večer v Lotyšsku, které po úvodní porážce s Belgií nestačilo dnes doma ani na Estonsko a podlehlo 2:3.

před 24 minutami

Hindley se v předposlední etapě Gira oblékl do růžového, Hirt zůstal šestý

Australský cyklista Jai Hindley v horské předposlední etapě Gira d'Italia vysvlékl z růžového trikotu lídra Ekvádorce Richarda Carapaze a před nedělní závěrečnou časovkou má v čele náskok 1:25 minuty. Jan Hirt dokončil 20. etapu o délce 168 km čtrnáctý a zůstal průběžně šestý. Z vítězství se po úniku radoval domácí Ital Alessandro Covi.

Šestadvacetiletý Hindley setřásl Carapaze za pomoci kolegy z týmu Bora-Hansgrohe Lennarda Kämny zhruba dva kilometry před cílem v náročném stoupání na Passo di Fedaia. Vítěz Gira 2019 a olympijský vítěz z Tokia Carapaz, jenž měl v průběžném vedení jen třísekundový náskok, na útok australského soupeře nedokázal zareagovat a ztratil půldruhé minuty.

Hirt ve stoupání na nejvyšší horu Dolomit Marmoladu dlouho jel s nejlepšími a neudržel se jich až při závěrečném zrychlení. Do cíle dorazil půlminuty za Carapazem a za sebou nechal průběžně čtvrtého Vincenza Nibaliho z Itálie i pátého Pella Bilbaa. Na Španěla před časovkou ve Veroně ztrácí 12 sekund.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 20. etapa (Belluno - Marmolada, 167 km):

1. Covi (It./SAE Team Emirates) 4:46:34, 2. Novak (Slovin./Bahrajn Victorious) -32 3. Ciccone (It./Trek-Segafredo) -37, 4. Pedrero (Šp./Movistar) -1:36 5. Arensman (Niz./DSM) -1:50, 6. Hindley (Austr./Bora-hansgrohe) -2:30, 7. Leemreize (Niz./Jumbo-Visma) -3:04, 8. Carthy (Brit./EF Education-EasyPost), 9. Landa (Šp./Bahrajn Victorious) oba -3:19, 10. Kämna (Něm./Bora-hansgrohe) -3:39, …14. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) -4:25.

Průběžné pořadí:

1. Hindley 86:07:19, 2. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) -1:25, 3. Landa -1:51, 4. Nibali (It./Astana) -7:57, 5. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -8:55, 6. Hirt -9:07, 7. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe) -11:18, 8. Pozzovivo (It./Intermarché-Wanty-Gobert) -16:04, 9. López (Šp./Trek-Segafredo) -17:29, 10. Carthy -17:56.

Zdroj: ČTK
Další zprávy