FOTO Místo hokejek meče. Hokej zastínila středověká řežba

Foto: Kdo padne, prohraje. Pravá středověká řež na Petříně
Z tribun zní "Češi, do toho," na hrací plochu nastupuje pětka borců v českých dresech a napětí v aréně strmě stoupá. Nejedná se o výjev z probíhajícího hokejového mistrovství, ale ze středověké Bitvy národů na pražském Petříně.
Pětice borců v českých dresech totiž nemá hokejky a puk, ale v rukou meče a štíty a na sobě mohutné středověké brnění. O víkendu totiž Praha nežila jen hokejem, ale také světovým šampionátem v kontaktním středověkém boji...
..drsné středověké řežbě, ve které se proti sobě utkávají týmy o třech až jednadvaceti bojovnících a snaží se soupeřící tým dostat na zem. Přitom se mohou mlátit mečem, kopat si do nohou...
... nebo přetáhnout soupeře štítem přes hlavu. Rány mečem a sekerou vypadají pro diváka skutečně neuvěřitelně bolestivě, ovšem bojovníci je popisují s klidem v hlase. „Jsou to tupý prudký tlaky, ale není to bolest,“ říká Jan Hofman, student dějin umění. „Člověk dostane velkou ránu do hlavy, která ho posadí na zadek. Otřese se, ale po chvilce se zvedne. Kdyby člověk dostal takovou ránu pěstí, tak je prostě K.O. a nezvedne se,“ doplňuje další student, tentokrát biomedicínského inženýrství, Daniel Dufek.
Foto: Jakub Plíhal
Rány mečem a sekerami a téměř brutální řežba ve středověké zbroji. Tak vypadá Bitva národů, souboj v kontaktním středověkém boji, který se letos odehrál na pražském Petříně.

Praha - Z tribun zní "Češi, do toho," na hrací plochu nastupuje pětka borců v českých dresech a atmosféra v aréně je bouřlivá. Ne, nejedná se o výjev z probíhajícího hokejového mistrovství, ale ze středověké Bitvy národů na pražském Petříně.

Místo hokejek meče a sekery, místo chráničů ocelové brnění a místo šolíchání puku brutální středověká řežba. Tak se dá popsat mistrovství světa ve středověkém kontaktním boji známé jako Bitva národů. Utkávají se v ní bojovníci z 35 zemí v dřevěné ohradě, ve které platí jediné pravidlo: Vyhrává ten, kdo na konci bitvy stojí.

Kromě několika nedovolených chvatů do sebe totiž soupeřící bojovníci mlátí středověkými zbraněmi hlava nehlava a snaží se soupeře jakýmkoliv způsobem dostat na zem. Jakmile se totiž bojovník dotkne země třemi částmi těla, je vyřazen ze hry.

Čeští bojovníci však na rozdíl od hokejistů nepobírají za reprezentování země žádné finanční odměny, naopak musí do zbroje vrážet nemalé částky. Výzbroj válečníka vyjde totiž na zhruba 30 tisíc korun, tedy máte-li jako známého historického kováře.

Není proto divu, že každý z válečníků má nějaké civilní povolání, kterým musí sebe i svého náročného "koníčka" uživit. Český tým tak reprezentují prodavač oken, skladník, "ajťáci", ale také student dějin umění nebo medik.

Atmosféru drsného středověkého boje si prohlédněte v galerii (titulní obrázek), agresivitu a krutost boje, který je pro zúčastněné především zábavou, vám přiblíží následující video.

Video:
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy