Mikrosvět přírody, ilustrace či nové objevy. Věda je krásná!

Mikrosvět přírody, ilustrace či nové objevy. Věda je krásná!
Absolutní vítěz: Viktor Sýkora. Vědecké přístroje se neustále vyvíjejí a umožňují nám stále podrobněji a intenzivněji zkoumat objekty našeho zájmu. Fotografie, přesněji radiografie, zobrazuje vnitřní struktury těla roháče. Vznikla s použitím experimentálního zařízení z Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT.
Divácká cena: Miloslav Macháček. Léto přináší celou řadu majestátních bouřek, které i v našich zeměpisných podmínkách předvádějí, čeho všeho je příroda schopná. Vzduch se při výboji zahřeje až na několik desítek tisíc stupňů Celsia, tedy teplotu vyšší, než je na povrchu Slunce či Arktura (vpravo nahoře). Rychlé rozpínání náhle zahřátého vzduchu je původem známého doprovodného jevu - hromu. Na snímku je cca 30 km vzdálený CG+ výboj zachycený 3. 8. 2014 v 0:16 SELČ, který uhodil někde na Českolipsku za Bezdězem. 35mm-ISO800-f/2.8-20s
Vědecká ilustrace: 1. místo - Martina Nacházelová. Čejka chocholatá (Vanellus vanellus) je nejběžnějším českým bahňákem, přestože jeho početnost prudce klesá. Samci jsou na jaře nápadní akrobatickým tokem ve vzduchu, zejména nad podmáčenými poli a loukami, kde později uzavírají monogamní či polygynní svazky a hnízdí. Samice klade obvykle čtyři vejce, z nichž se líhnou krypticky zbarvená prekociální kuřata. Digitální malba ve Photoshopu.
Vědecká ilustrace: 2. místo - Martina Nacházelová. Ilustrace poměrně malých až středně velkých savců - bodlín Telfairův (Echinops telfairi - na obrázku), myš největší (Phloeomys cumingi) a kuskus zemní (Strigocuscus gymnotis) - vznikly za účelem jejich využití v diplomové práci Petry Polákové z katedry zoologie týkající se hodnocení krásy zvířat. Kresleno digitálně v Adobe Photoshop.
Foto: Aleš Buček, www.vedajekrasna.cz
Martina Křížová Martina Křížová, ve spolupráci s PřF UK
26. 12. 2014 11:23
Podívejte se na výsledky soutěže Věda je krásná, kterou letos již pošesté pořádala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze.

Praha - Na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se před pěti lety zrodila soutěž s názvem Věda je krásná. Soutěž se postupně otevřela všem studentům i pracovníkům celé Karlovy univerzity.

V letošním šestém ročníku nejvíce zabodovaly mikrofotografie a snímky využívající složité postupy. V akademické rovině se soutěžilo v pěti kategoriích a vítěze vybírala odborná porota, v objevitelské kategorii ocenila fakultní porota vítěze vzešlého z příspěvků soutěžících registrovaných na objevitelsko-popularizačním webu přírodovědci.cz, novinkou byla letos nově otevřená kategorie Instagram. Zároveň byl také zvolen Absolutní vítěz; stal se jím radiografický snímek roháče, jehož autor Viktor Sýkora byl oceněn i v několika dalších kategoriích. Návštěvníci webu vedajekrasna.cz pak hlasováním ze všech příspěvků nezávisle na kategorii udělili Diváckou cenu.

V odborné porotě zasedli například vítěz prvních dvou ročníků Martin Černý, makrofotograf přírody a ilustrátor Pavel Krásenský, specialista na vědeckou fotografii Petr Jan Juračka nebo mikrofotograf František Weyda.

Podívejte se na vítězné snímky všech kategorií v naší fotogalerii.

 

Právě se děje

Další zprávy