Čech zachraňuje cirkusové maringotky. Dnes je už nekoupíte, zmizely v zahraničí, říká

Čech zachraňuje cirkusové maringotky. Dnes je už nekoupíte, zmizely v zahraničí, říká
Většina maringotek, které Turek v posledních letech odkoupil, dnes slouží jako zázemí pro organizátory festivalu. V některých jsou ložnice...
Přes padesát let stará maringotka slouží jako kavárna nebo bar.
Ředitelská maringotka byla uvnitř prostornější než leckterý moderní tiny house. Měla dvě menší místnosti, které se dělily na denní část a intimní.
Součástí festivalové kolonie, která je jak z románu Eduarda Basse, byla letos i vyřazená plechová střelnice s původní rezavou patinou a kytkami z krepáku. Jiří Turek ji, jak s oblibou říká, zachránil pro další generace.
Foto: Tomáš Vocelka
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 9. 2021 6:00
Domečky na loukoťových kolech si velké rodiny předávaly z generace na generaci od první poloviny 20. století. Cirkusové maringotky patří mezi ty nejcennější, v 90. letech ale často končily za hranicemi. I tak se v Česku dají ještě tu a tam vidět, vlastní sbírku má například rodina Berousků nebo šéf festivalu Letní Letná Jiří Turek.

Jiří Turek koupil svou první maringotku ještě před rokem 2004, kdy založil festival moderního cirkusu Letní Letná. "Byla to tak zvaná tenťácká (cirkusová, pozn. red.) maringotka, kterou využívali stavitelé šapitó, a byla rozdělená na dva pokojíky se samostatnými vchody. Po ní začaly přibývat další kousky, které mi často vytipovali kamarádi," říká moderní principál se slabostí pro veteš a cirkusové artefakty.

Podívejte se na jeho sbírku domků pro kočovníky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy