Malebná Olomouc na fotkách. Chci zachytit kouzlo města a jeho zákoutí, říká fotograf

Malebná Olomouc na fotkách. Chci zachytit kouzlo města a jeho zákoutí, říká fotograf
Olomouc je pro fotografa Tomáše Helíska srdeční záležitostí. "Ve fotkách se snažím odrazit mé vnímání města, každodenní situace a kouzlo momentů či zákoutí, kterých si běžně nevšímáme," říká. Olomoucká radnice a Sloup Nejsvětější trojice je jednou z hlavních dominant Olomouce, kterou Tomáš Helísek rád fotí.
Street art a klasická architektura je jedno z témat jeho tvorby.
Světla, stíny a hry se sluncem Tomáše baví nejvíce. Nyní vystavuje své snímky v Bratislavě - na výstavě Olomouc z po(d)hledu.
Tomáš Helísek se snaží svým okem a fotoaparátem zachytit netradičně ulice Olomouce.
Foto: Tomáš Helísek
vot vot
11. 5. 2021 16:00
Olomouc je pro fotografa Tomáše Helíska srdeční záležitostí. "Ve fotkách se snažím odrazit mé vnímání města, každodenní situace a kouzlo momentů či zákoutí, kterých si běžně nevšímáme. Miluji historickou část města, hru světel a stínů," říká. Své snímky nyní vystavuje v Bratislavě na výstavě Olomouc z po(d) hledu. Proč to jméno? Protože vidí město z perspektivy vozíčkáře.

"Výstava olomouckých fotografií v Bratislavě vznikla na základě myšlenky Nory Gill ze slovenského zastoupení agentury CzechTourism," vysvětluje Tomáš Helísek. "Tento nápad jsme měli už dříve, ale čekalo se na vhodný okamžik a celý projekt jsme společně více než rok plánovali," dodává.

Výstava, která potrvá do 31. května, je instalována ve venkovním prostoru na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě. Jejím cílem je mimo jiné ukázat, že je hanácká metropole nejen krásná, ale také přístupná a vstřícná k handicapovaným návštěvníkům.

"Autor fotografií je sám vozíčkář a zároveň vášnivý fotograf. Město zná jako svou dlaň, fotí v něm dlouhodobě a ve všech ročních obdobích. Snímky ukazují rozmanitost, bohatou historii, cennou architekturu Olomouce, její uličky s jedinečnou atmosférou, upravené parky, ale také současnost - moderní výtvarná díla či velkoplošná graffiti," přibližuje Nora Gill, ředitelka slovenské pobočky agentury CzechTourism.

Nad výstavou převzali záštitu velvyslanec České republiky na Slovensku Tomáš Tuhý, primátor Olomouce Miroslav Žbánek a starostka městské části Bratislava - Staré Mesto Zuzana Aufrichtová. "Nerezignovat, nevzdávat se, žít naplno, odevzdávat ze sebe maximum a brát si od života vše dobré, co nabízí - tak by bylo možné stručně charakterizovat autora fotografií výstavy, Tomáše Helíska. Jsem rád, že máme možnost představit jeho kolekci fotografií z Olomouce," uvedl na vernisáži výstavy velvyslanec Tomáš Tuhý.

O fotografovi

Tomáš Helísek (* 1986, Nový Jičín). Vozíčkář, fotograf, jezdec na handbiku a životní vícebojař. Od narození má mozkovou obrnu a překonal 13 operací páteře. V Olomouci žije se svou rodinou 10 let a fotografování se věnuje zhruba stejnou dobu. Mezi jeho oblíbená témata patří reportáž, street a fotky z cest. Postupy typické pro jeho oblíbenou reportážní fotografii se snaží aplikovat, i pokud fotí portréty, rodinné snímky nebo svatby. Zastává heslo, že pro fotografii je důležitější myšlenka a duše než fotoaparát a technická dokonalost. Více na webu tomashelisek.cz a na instagramu @tomashelisek_photographer.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Kanoistka Fišerová má další medaili z ME, v Liptovském Mikuláši získala bronz

Kanoistka Tereza Fišerová získala na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši bronzovou medaili. Na stupně vítězů na kontinentálním šampionátu se čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka prosadila potřetí za sebou. V minulých dvou letech skončila pokaždé druhá.

Zvítězila Britka Mallory Franklinová. Stříbrná olympijská medailistka z Tokia a bývalá mistryně světa navázala na evropský titul z roku 2019. Fišerová za ní ve finále zaostala o 2,42 sekundy.

Druhé místo obsadila Francouzka Marjorie Delassusová s odstupem 1,72 sekundy na vítězku. Všechny tři medailistky zvládly finálovou jízdu čistě.

Další česká finalistka Gabriela Satková skončila s

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek skončil třetí v úvodním závodě SP v Bělehradě. Vyhráli Švýcaři Jan Schäuble a Raphaël Ireland.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kanoista Martin Fuksa dvakrát vyhrál i na Světovém poháru v Poznani

Kanoista Martin Fuksa vybojoval na Světovém poháru v Poznani stejně jako před týdnem v Račicích dvě vítězství. Nejprve ovládl závod na 500 metrů a poté triumfoval i na dvojnásobné trati. V obou případech odsunul na druhé místo Rumuna Catalina Chirilu. Kajakář Josef Dostál skončil v závodu na 1000 metrů čtvrtý.

Fuksa ovládl pětistovku se suverénním náskokem 1,32 sekundy před Rumunem Catalinem Chirilou, který vylepšil třetí příčku z Račic. Brazilský olympijský vítěz Isaquias Queiroz, jenž před týdnem zaostal za českým kanoistou na druhé příčce o tři desetiny, v Polsku nestartoval. Fuksův mladší bratr Petr obsadil šesté místo.

Na kilometru Fuksa porazil Chirilu o 62 setin. "Doufal jsem, že ve finiši už do mě nikdo nepůjde. Už nezbývalo moc sil a přemlouvat se na to jít s někým do finiše by nebylo úplně nejlehčí. Vítr se trochu otočil a foukal přímo zprava, takže to neodsejpalo tak, jako když fouká do zad. Ale zvládl jsem to do zlatého konce a to je úplně nejdůležitější," uvedl dvojnásobný mistr světa a desetinásobný evropský šampion v nahrávce pro média.

Devětadvacetiletý český reprezentant má na kontě už 15 vítězství ve Světovém poháru.

Čtyřnásobný olympijský medailista Dostál po nevydařeném vystoupení v Račicích na deblkajaku s Radkem Šloufem neuspěl v boji o stupně vítězů ani na singlu. Ve finále kilometrové trati dojel čtvrtý téměř sekundu za třetím Belgičanem Artuurem Petersem. Vyhrál čtyřnásobný mistr světa a stříbrný olympionik z Tokia v této disciplíně Portugalec Fernando Pimenta.

Se čtvrtým místem v úvodu sezony byl Dostál i vzhledem k povětrnostním podmínkách v Polsku spokojený. "Závod jsem si vážně užil. Už před startem jsem cítil dobrou energii. Hezky jsem vyrazil, takticky jsem sednul na vlnu, akorát finiš jsem začal moc brzy a ke konci jsem vytuhnul," řekl Dostál.

Čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Jan Vorel, Daniel Havel byl na pětistovce osmý, stejně jako ženská posádka Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová, Eliška Betlachová, Adéla Házová. Na dvoustovce deblkanoistek uzavřely finálovou osmičku Alžběta Veverková s Martinou Malíkovou.

Světový pohár v Poznani provázel silný vítr, kvůli kterému pořadatelé změnili program a všechny sobotní finálové jízdy přeložili na dnešek. Závodilo se pouze o medaile, finále B a C byla zrušena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy