Vysavač Praga, Remoska i tranzistorák. Československé výrobky, které dobyly svět

Tohle všechno bude k vidění v Národním technickém muzeu. Podívejte se.
Tvorba prvorepublikových československých architektů patřila k evropské špičce. Na výstavě ji zastoupí model lázeňského domu Machnáč v Trenčianských Teplicích, který navrhl architekt Jaromíra Krejcar. Stavba se řadí k vrcholným počinům české meziválečné funkcionalistické architektury.
Podobný ohlas jako dílo československých meziválečných architektů měly ve světě i patenty vsetínského podnikatele a vynálezce Josefa Sousedíka, kterému se díky hybridními pohonu drážního vozu Slovenská střela přezdívalo "moravský Edison". Sousedík je autorem celkem 222 světově platných patentů. Ve své vsetínské továrně vyráběl elektrické pohonné stroje, které se ve velkém vyvážely i do zahraničí. (na snímku je nábojový elektromotor pro elektromobil)
Technologickou vyspělost Československa připomíná i tento exponát sbírky Národního technické muzea v Praze, a to kompresorová lednička vyrobená ve 30. letech minulého století v kolínské továrně Frigera.
Historie psacích strojů se začala psát v roce 1714 ve Velké Británii, skutečný boom tento pomocník zažil až ve 30. letech 20. století. I v tomto odvětví se ukázalo Československo jako soběstačné. V roce 1938 nechal svoji konstrukci přenosného psacího stroje patentovat mechanik Karel Matouš z Českých Budějovic.
Foto: Národní technické muzeum
Petra Jansová Petra Jansová
19. 10. 2018 7:09
Výstava s názvem Made in Czechoslovakia v Národním technickém muzeu ukáže, co všechno dokázali Čechoslováci vyrobit, vymyslet a postavit mezi roky 1918 až 1992. V expozici, která vznikla při příležitosti stoletého výročí vzniku republiky, se objeví populární Remoska, kolo Favorit nebo model Obchodního domu Máj na Národní třídě. Výstava, která je největší akcí Národního technického muzea, začne 19. října.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy