Krásy pražských pasáží. Tohle jsou důkazy, že i obchod může být uměleckým prožitkem

Dominantou pasáže Světozor je skleněná vitráž Tesla Radio
V místech, kde se dříve nacházely křivolaké a temné uličky staré Prahy, začaly krátce po 1. světové válce vznikat rozsáhlé komplexy pasáží. Jejich vznik je pevně spojený se vznikem Československa, tedy s dobou, kdy se Praha stala hlavním městem a spěchala, aby měla skutečně ráz moderní metropole západního střihu. Architekti se nejčastěji nechávali inspirovat monumentálními pařížskými, bruselskými nebo milánskými pasážemi.
Nové pasáže přitom nabízely více než jen řadu obchodů pod jednou střechou. Součástí byly kavárny, divadla, kabarety, taneční sály a kina. Ve 20. letech se proto vyprofiloval úplně nový typ velkoměstského paláce. V podzemní části bylo kino, divadlo nebo tančírna, v přízemí obchodní pasáž a v patře kavárny a restaurace. Samozřejmostí bylo i dobré architektonické provedení.
Mezi nejkrásnější pasáže v Praze patří například pasáž v budově České národní banky, která v minulém roce prošla rekonstrukcí a stala se z ní Pasáž českého designu. Veřejný prostor doplnily moderní sochy a architektům se podařilo sjednotit reklamu a reklamní poutače do černo-zlaté barvy.
Ne všude se podařilo černo-zlatý koncept dodržet.
Foto: David Kohout
David Kohout David Kohout
28. 7. 2017 9:26
Pasáží v Paláci Koruna prochází skupinka japonských turistů. Zničehonic se zastaví uprostřed a pohlednou vzhůru na skleněnou kopuli s bohatými ornamenty. Připomíná architekturu luxusních pařížských, bruselských nebo milánských obchodních galerií z přelomu 20. století. Skutečně. Pražské obchodní pasáže jsou unikátním fenoménem, který odkazuje na dobu, kdy se Praha stala hlavním městem nového státu a rozhodla se být progresivním místem v Evropě. Nebyly zde jen pro obchod, ale staly se místem setkávání. V podzemí kino, divadlo nebo tančírna, v přízemí obchody, v patře kavárny a restaurace. V průběhu let se tak vytvořil nový kvalitní veřejný prostor, vždy pohodlně přístupný ze dvou ulic.
 

Právě se děje

před 23 minutami

ČEZ i Eurohold nesouhlasí s rozhodnutím antimonopolního úřadu. Podávají žaloby

Energetická společnost ČEZ i bulharská firma Eurohold podaly každý za sebe správní žalobu proti rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZ Euroholdu. Úřad v odůvodnění k rozhodnutí uvedl, že smlouva za 335 milionů eur (8,6 miliardy Kč) by vedla k významnému zvýšení tržního podílu nové skupiny a měla by dopad na pojišťovací a energetické trhy.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

V čínské školce útočil muž žíravinou. Zranil 50 lidí, většinou dětí

Více než 50 lidí, převážně dětí, zranil muž, který ve školce na jihozápadě Číny zaútočil žíravou tekutinou. Dvě osoby jsou po zásahu hydroxidem sodným ve vážném stavu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

K útoku hydroxidem sodným, který leptá tkáně a je pro člověka velmi nebezpečný, došlo ve městě Kchaj-jüan v provincii Jün-nan. Podezřelým je 23letý muž jménem Kchung, který přelezl plot školky a pak napadl učitele a žáky. Policie podezřelého zatkla necelou hodinu po útoku. "Když byl dítě, jeho rodiče se rozvedli, a chybějící rodina zanechala stopy na jeho psychickém stavu," uvedly místní úřady. "To vše vyústilo v touhu pomstít se společnosti," dodaly úřady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy